Zámek Plumlov se tyčí nad rybníkem

Plumlov, Haná, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: foto: plumlov-zamek.cz

Málokterý zámek uvidíte, když se ráno probudíte ve stanu u vody. Pokud budete trávit dovolenou v rekreační oblasti u Plumlovské přehrady v okrese Prostějov, čeká vás pohled na vysokou budovu Zámku Plumlov. Tyčí se u Podhradského rybníka nad kempem Žralok.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. srpna 2020

Trocha z historie zámku

Počátky zámku Plumlov spadají do konce 17.  století. Vystavěl ho Jan Adam z Lichtenštejna podle projektu svého otce. Zámek má v konečné podobě zvláštní vzhled. Z původně plánované čtyřkřídlé stavby nakonec zbyla budova se šesti nadzemními podlažími s patry a mezipatry. Začátkem 19. století majitelé zbourali původní hrad, který poničila vichřice. Nic nového už nepostavili. Objekt zámku sloužil hlavně úřednictvu. V roce 1931 byl zámek Lichtenštejnům odebrán. Pozdější správci zámek opravili a restaurují ho dodnes. Nyní je zámek v majetku města Plumlov, které ho zpřístupnilo veřejnosti. 

foto: plumlov-zamek.cz

Na co se můžete těšit

Zámek Plumlov má skutečně neobvyklou vizáž. Zepředu nad vodou vypadá jako by byl vytesán ze skály, vidět je strohá plocha s řadami oken. Z boku nabídne pohled na zámek skoro bizarní. Je totiž velmi tenký. A zevnitř vás překvapí krásným sloupovím se štukovou výzdobou.

Po zámku se můžete procházet ve čtyřech prohlídkových okruzích

  • 1. okruh - Zámecká expozice. Prohlédnete si sbírky keramiky, zbraní a nábytku. Vystavena jsou umělecká díla, církevní ornáty a klavíry. V jednom ze sálů uvidíte obraz Černé paní. Byla to Marie Manrique de Lara y Mendoza, původem Španělka, která měla 21 dětí, z nichž 10 zemřelo v útlém věku. Slavná soška Pražského jezulátka je dar, který tato šlechtična dostala od svých předků. Na plumlovském hradě jezulátko pobývalo do doby, než skončilo u pražských karmelitánů.  
  • 2. okruh - Pohádkové sklepy. Ve dvou sklepních podlažích se seznámíte s bájemi, pověstmi a příběhy o zámku i Plumlově a jeho okolí. Vaše děti potěší, že výklad provádějí postavy v pohádkových kostýmech. 
  • 3. okruh - Nová otevřená trasa 2018. Ve třetím patře můžete prohlížet expozici historického nábytku a dobových interiérů. Jsou tu také vystaveny velkoplošné obrazy prostějovského mystického malíře Aloise Doležela z první poloviny 20. století. 
  • 4. okruh - Lehce adrenalinová trasa. Tento okruh vás zavede do míst, která nikdo nikdy neobýval. Čeká vás exkurze do historie stavebnictví, protože prostory nebyly dokončeny a zůstaly v původním stavu. Uvidíte čtvrté a páté patro, půdu, nahlédnete do vězení a dopřejete si zajímavý výhled z bašty. Tato prohlídka je organizována pouze jednou denně po 15. hodině a je dobré se na ni objednat. 
foto: plumlov-zamek.cz

Čím zabavíte děti

Nedaleko parkoviště na hlavním náměstí, kde jste nechali auto, je dětské hřiště U parku. 

Jedna z pověstí popisuje krutého purkrabího

Při stavbě zámku bylo potřeba hodně pracovních sil. K lidem se však krutě a nelidsky choval purkrabí, který na stavbu dohlížel. Nutil je nosit těžké kamení na zádech, aby se šetřili koně. Sedřel z pracantů doslova kůži a mnoho jich kvůli těžkému zacházení zemřelo. Purkrabí byl proklínán a když zemřel, začaly se dít divné věci. Traduje se, že na silnici k zámku bývá k vidění jeho povoz tažený ohnivými oři. Zámek nebyl nikdy dostavěn, proto prý se tam tento purkrabí s ohnivými oři dodnes zjevuje. 

foto: plumlov-zamek.cz

Občerstvení

Občerstvit se můžete v Zámecké kavárně nebo Dřevěném baru, oba podniky najdete v areálu zámku. Pod zámkem v Zámecké ulici je Hospoda U Rudolfa.  

Parkování a přístupnost

Auto můžete zaparkovat na Parkovišti Hlavní náměstí v Plumlově, k zámku je to 300 metrů. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Pěší okruh kolem Plumlovské přehrady
Z autokempinku Žralok nebo od 10 metrů vzdálené výpustě Podhradského rybníka se můžete vydat na šestikilometrový okruh kolem Plumlovské přehrady. Půjdete na východ po silničce směrem na Mostkovice, červeně značenou turistickou značkou. Po půl kilometru přijdete k rozcestníku u mostu přes potok. Půjdete stále rovně až na hráz. Pod ní si můžete zahrát minigolf. Pak trasa pokračuje k Letnímu kinu Mostkovice. Na konci hráze odbočíte doleva po pěšině a kopírujete přehradu. U pláže přejdete silnici, která vede do Prostějova, a vydáte se nahoru k plumlovskému kostelu. Bývají odtud pěkné výhledy na Hostýnské vrchy, na Moravskou bránu a vidět je i část Jeseníků. Od kostela pokračujete rovně dolů na náměstí a pak odbočíte doleva k Podhradskému rybníku. Dá se jít samozřejmě i obráceně. Po cestě je řada restaurací. Například Restaurace hotelu Zlekov, Bufet Pláž u vrbiček, Restaurace Panel, Kiosek pod hrází a další.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zámek 99
Plumlov
+420 773 444 500
+420 774 302 165
zamek.plumlov@seznam.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.