Jeskyně Na Pomezí

Lipová-lázně, Rychlebské hory, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Jeskynních systémů, které by tvořil krystalický vápenec, neboli mramor, není u nás mnoho. V Rychlebských horách si jednu z takových jeskyní můžete prohlédnout. Najdete ji nad městečkem Lipová Lázně a zpřístupněno v ní je 390 metrů prostor, kam můžete vstoupit.

Autor článku: Petr Kouba, 6. října 2020

Největší jeskyně, která vznikla rozpouštěním mramoru

Jeskyně Na Pomezí pocházejí už z třetihor. Tehdy prosakující voda začala vytvářet trhliny ve vápencích a vznikaly tak první pukliny jeskyní. Jeskynní systém na Pomezí nemá jen jednu jeskyni. Ta, kterou uvidíte, je součástí dosud méně probádaného systému. Jeskyně se vyznačují úzkými, místy vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Z nátekových útvarů vznikají kaskády a členité krápníky.

foto: caves.cz

Najdete třeba zkamenělé srdce nebo psa

Co při prohlídce spatříte? Nádherné krápníkové tvary. Budou vám připomínat třeba Šikmou věž v Pise, indickou pagodu, sloní ucho, spící sovu, vosí hnízdo nebo Eskymáka v kajaku. Podle různých tvarů také získaly krápníkové útvary jména. Zřejmě nejznámějšími jsou zkamenělé srdce a zkamenělý pes. Projdete Dómem U Smuteční vrby, Bílým dómem, Královským dómem, Dómem U Kazatelny a Bahenním dómem.

V jeskyni je zvláštní mikroklima

Teplota necelých 8 stupňů nad nulou a téměř stoprocentní vlhkost vzduchu vás může překvapit. Komu se zde však skutečně dobře daří, jsou netopýři. Je jich tu na devět druhů a jeskyně tvoří jejich významné zimoviště.

foto: caves.cz

Tipy na ubytování

Před vchodem objevíte geologickou expozici

Na prostranství u parkoviště se nachází malá geologická expozice pod širým nebem. Jsou tu umístěny jednotlivé druhy hornin, které se v okolí nacházejí. O geologických znacích místa se dozvíte z informací na tabulích.

foto: caves.cz

Občerstvení

U vchodu do jeskyně je zděný objekt s pokladnou,uvnitř můžete posedět. K dispozici jsou i lavice a stoly venku. Svačinu a pití si však vezměte do batohu s sebou. V Lázních Lipová je pak třeba Pizzeria Vanesa, Restaurace Helios,  kde je k dispozici i dětský koutek, Restaurace U Kance a další. 

Rezervace vstupenek

Vstupenky je potřeba rezervovat a koupit online

Přístupnost

Od auta jste v cíli coby kamenem dohodil. Milovníky jízdy vláčkem potěší, že i vlak jede přímo do místa. Zastávka má název Lipová Lázně - jeskyně. Z městečka Lipová Lázně jedete směrem na Javorník ve Slezsku a vystoupíte hned první jmenovanou stanici. Ke vstupu do jeskyně je to odtud 400 metrů po zelené turistické značce.

Parkování

Automobil můžete zaparkovat přímo na parkovišti před vchodem do jeskyně.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Projděte se Naučnou stezkou Johanna Schrotha
K jeskyni Na Pomezí se můžete dostat i Naučnou stezkou Johanna Schrotha, která začíná u muzea této osobnosti v Lipové Lázně. Uděláte si tím pěkný, desetikilometrový výlet krásnou krajinou. Trasa vede mimo jiné kousek pod mramorovou jeskyní, kolem lomů na Smrčníku, nad areálem Lázně Dolní Lipová, kolem Loiseina pramene a končí u pramene císaře Josefa II.. Je na ní deset zastavení, která vás seznámí se zajímavostmi v Rychlebských horách, s obcí Horní a Dolní Lipová i s osobností léčitele a zakladatele zdejších lázní Johanna Schrotha. Proslul mimo jiné tím, že léčil obézní lidi střídáním suchých a pitných dní. Zajímavostí je, že v těch pitných však nepili vodu, ale víno.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.