Zřícenina hradu Jenštejn

Jenštejn, Okolí Prahy, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Ptrantina CC BY-SA 3.0

Dominantou obce Jenštejn, která leží ve Středočeském kraji asi sedm kilometrů od Brandýsa nad Labem a téměř na samé hranici Prahy, se nachází zřícenina stejnojmenného hradu. Z mohutné válcové věže se nabízí pěkný výhled do kraje.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. ledna 2021

Trocha historie 

Vznik hradu Jenštejna se datuje do 14. století. Mezi jeho majiteli byl například pražský arcibiskup Jan z Jenštejna, Prokop Holý či Jan Dobřichovský z Dobřichova. Hrad byl v roce 1641 dobyt a zničen švédskými vojsky a v 19. století se část jeho zdiva stala vítaným materiálem při výstavbě chudinských domků. Řada z nich se dodnes v podhradí a blízkém okolí ve většinou upravené podobě dochovala a tak i procházka těmito místy je vedle návštěvy samotného hradu příjemnou záležitostí. Nedaleko protéká Vinořský potok a velmi pěknou a zajímavou značenou cestou můžete dojít pěšky či dojet na kole do sousední obce Vinoř.

Za výhledy na Jenštejnskou věž

Okrouhlá hradní věž je vysoká 22 metrů a je zdaleka viditelná. Na ní můžete vidět u vstupu umístěné tři pískovcové erby majitelů Jenštejna. Ve druhém patře věže, kterou k vrcholu prochází tzv. šnekové schodiště se nachází kaple s křížovou žebrovou klenbou. Na nádvoří lze spatřit pozůstatky obvodových stěn bývalého hradního paláce. Jenštejn je dnes zpřístupněn a najdete tu mimo jiné pěknou muzejní expozici. Naproti hradu je příjemná vesnická restaurace s možností venkovního posezení.

foto: Petr Vilgus CC BY 2.5

Zajímavost v okolí. Kouzelné bylinky Jana Mikoláška

Nedaleko hradu se nachází Dům s pečovatelskou službou. Stojí v místech, kde bývala vila vyhlášeného lidového léčitele Jana Mikoláška, jehož léčitelské schopnosti byly vyhlášené po celé zemi a pomohly i řadě význačných osobností té doby. Dnes tu věhlasného léčitele připomínají pozůstatky skleníku, kde pěstoval léčivé bylinky a soukromá kaplička.  

foto: muzeumbrandys.cz

Kde se občerstvit

V pohradí je možné se občerstvit v hostinci U Cafourků nebo restauraci Ala Bašta.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Přibližně sedm kilometrů od Jenštejna leží město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Je významným poutním místem, kde skonal mučednickou smrtí sv. Václav. Navštívit tady můžete řadu sakrálních památek, zámek Brandýs nad Labem či třeba známou jídárnu. V letních dnech nabízí odpočinek písčité břehy a teplé vody nedalekých Proboštských jezer a vyhlášené jezero Lhota.

Základní údaje

Kontaktní údaje

V Podhradí 52
Jenštejn
+420 775 310 953
+420 326 396 599
hrad.jenstejn@ompv.cz
muzeumbrandys.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • když prší
  • Architektonické památky
  • Výlety
  • pro dva
  • Zříceniny
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.