Zřícenina hradu Stará Dubá

Přestavlky u Čerčan, Posázaví, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: Lukáš Kalista CC BY-SA 4.0

Zřícenina hradu Dubá se nachází na levém břehu řeky Sázavy, mezi obcí Zlenice a Hvězdonice v okrese Benešov.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. ledna 2021

Navštivte pozůstatky hradu, o jehož zkázu se zasloužila vojska Jiříka z Poděbrad

Hrad byl založen ve 13. století některým z příslušníků panského rodu Benešoviců, či jinak také Benešovců a za dobu své existence vystřídal jako řada jemu podobných objektů několik majitelů. Jeho zdi se na čas staly vězením zajatců z domácí války v roce 1399. V roce 1467 byl hrad dobyt a zbořen vojsky Jiříka z Poděbrad. Dnes zde můžete vidět zbytky zdiva budov a opevnění. Poměrně dobře zůstala dochovaná podstatná část obvodové hradby podhradního městečka Odranec. Relativně zachována zůstala věž severní brány této hradby, která byla jednou ze dvou, které umožňovaly přístup do městečka tvořícího hospodářské zázemí hradu. Objekt chránila řada prvků: mohutné zdi, valy a příkopy, z nichž šíjový dodnes překvapuje svou velikostí. Řada fragmentů nastiňuje podobu hradu Stará Dubá v dobách jeho největší slávy.

foto: Lukáš Kalista

Jak na zříceninu hradu

Nedaleká obec Hvězdonice se rozkládá na levém břehu Sázavy a vede přes ni dálnice D1 směřující z Prahy do Brna. Středem obce také prochází železniční trať Čerčany – Světlá nad Sázavou a vlak staví na zdejším malém, ale pěkném nádraží. K hradu se ze železniční stanice dostanete po žluté trase po 1,8 km. Trasa na mapě

Kde se občerstvit

Možnost občerstvení najdete v hotelu Praha a hostinci U Řežbů.

Parkování

Doporučujeme zaparkovat v Hvězdonicích u železniční stanice. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Navštivte nedaleký hrad Zlenice. Pro jeho záchranu a kultivaci této památky bylo založeno Sdružení přátel hradu Zlenice. V sezóně jsou zde pořádány rozličné kulturní a naučné akce pro veřejnost, řemeslné workshopy a v plánu je pokračování akce nazvané „Týden na hradě“, která je jakýmsi „rodinným kempováním“. Rodičům s dětmi umožní využít zdejšího zázemí a prožít společně nezapomenutelné zážitky na hradě a v okolní malebné přírodě.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.