Zámek Úsov - lovecko - lesnické muzeum

Úsov, Haná, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

V Úsově u Mohelnice na Moravě se vydejte na Zámek Úsov. Objevíte zde zajímavé expozice. Zámek, který vlastnili Lichtenštejnové, se pyšní sbírkami zvířeny. Slouží jako Lovecko-lesnické muzeum. Spatříte preparáty, stovky rohů a parohů a přes 4000 přírodnin.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. října 2021

Lichtenštejnové založili muzeum

Původní gotický hrad byl později přestavěn na barokní zámek s honosným schodištěm. Koncem 19. století Lichtenštejnové zřídili muzeum s bohatými sbírkami zvířeny ze svých výprav. Při prohlídce půjdete chodbami, které lemují trofeje zvěře. První čtyři sály připomínají historii hradu a zámku i muzea. Prohlédnete si model hradu a exponáty připomínající vrcholný středověk.

foto: muzeum-sumperk.cz

Těšte se na prohlídku loveckých trofejí

V expozici spatříte preparáty lva, gazel, antilop, zeber, vlka i žiraf. Projdete sálem kozorožců. Můžete obdivovat středoevropské savce a ptáky, preparáty srnců, kamzíků, divokých kachen, hus, medvědů, lišek a další zvěře. Součástí expozice je zbrojnice, v níž vás zaujmou třeba zabavené pytlácké zbraně. Unikátní jsou pak značkovací sekery, knihovna dřevin, kolekce dřevěných krabiček ve tvaru knih. Uvidíte pokoj vybavený nábytkem z kořenů stromů.

Pohádky na zámku Úsov

Stálá expozice Lovecko-lesnického muzea na zámku v  Úsově byla doplněna o velkou pohádkovou výstavu. V nejvyšším patře zámku se usídlil nejen trojhlavý drak, ale i další pohádkové bytosti. V podobě instalovaných scén je zde prezentováno 10 klasických českých pohádek, a to O princezně a drakovi, Sedmero krkavců, Šípková Růženka, Čertův švagr, Červená Karkulka, Jak zvířátka stavěla domeček, Ošklivé káčátko, O Budulínkovi, Smolíček Pacholíček a Perníková chaloupka. Malí i velcí návštěvníci se tak seznámí nejen s dnes už mnohdy zapomenutými pohádkami, ale také se zajímavými muzejními exponáty.

Občerstvení

V pokladně koupíte drobné občerstvení. K dispozici je restaurace Zámecká na parkovišti.

Kde zaparkovat a přístupnost

Využijte parkoviště Zámecká u Muzea města Úsov. Od parkovišť je zámek vzdálen necelých 300 m.

Poloha na mapě

Kam na výlet s dětmi

Hádanky pánů z Vlašimi
V zámeckém areálu zavítejte ještě do Vlašimského paláce. Najdete tam expozici, která určitě pobaví vaše děti. Je řešena jako komplex hádanek a úkolů. Kulisy a malby dokreslí kuchyni, hernu hazardních hráčů, sál pána z Vlašimi a strašidelnou mučírnu. Na nádvoří děti pobaví strašidelný labyrint.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.