České muzeum stříbra

Kutná Hora, Kutnohorsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Středočeské město Kutná Hora je opravdovou studnicí památek a zajímavostí. Jednou z nich je zdejší Muzeum stříbra. Hlavní budově gotického Hrádku vévodí expozice „Město stříbra“ a „Cesta stříbra“. Druhá z nich zahrnuje i návštěvu původního středověkého dolu. Za zvýhodněnou cenu lze absolvovat oba okruhy najednou.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Nejstarší exponáty báňské techniky v Evropě jsou v Kutné Hoře

Muzejní sbírky jsou velice rozsáhlé. Je zde část archeologická, numismatická, výtvarná, ve sbírkách se nachází rudy, minerály a horniny, zastoupeny jsou také exponáty báňské techniky, které patří k nejstarším v Evropě. Nachází se zde rovněž rozsáhlý fond uměleckých řemesel. Expozice seznamuje i s vývojem středověké Kutné Hory, dějinami Hrádku a mnohým dalším. Její prohlídka trvá asi jednu hodinu. 

Zajímavá cesta do podzemí není vhodná pro každého

Expozice „Cesta stříbra“ vám zabere asi hodinu a půl a okruh seznamuje s celým procesem vzniku stříbrné mince, od stříbrné rudy až po ražbu. Součástí je prohlídka středověkého dolu. Tato zajímavá součást druhého okruhu není vhodná pro lidi se zdravotními problémy, zejména dýchacími, pohybovými a srdečními. Je zakázána těhotným ženám, dětem do 7 let a vstupu je rovněž zakázán psům. 

Královské stříbření

Již mnoho let v červnu v Kutné Hoře probíhá tak zvané Královské stříbření Kutné Hory. Koná se v areálu parku pod Vlašským dvorem a v době jeho konání ve středověkém duchu ožívá historické centrum a uličky, kudy vede trasa průvodu. Vyzvání také zvony chrámu sv. Barbory. Jedná se o fiktivní příjezd a pobyt českého krále Václava IV., královny Žofie Bavorské a jejich dvořanů do města Kurné Hory. Průvod královského dvora tvoří rytíři na koních, hudebníci, havíři, mincíři a mnozí další. Bohatý doprovodný program je zárukou výborné zábavy a ve spojení s návštěvou Muzea stříbra se stává návštěva Kutné Hory nezapomenutelným zážitkem.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Možnost příjemného posezení a občerstvení včetně několika druhů piva a kutnohorských vín nabízí například vyhlášená restaurace a kavárna Dačický, jež za své jméno vděčí Mikuláši Dačickému z Heslova, muži, jenž vstoupil do dějin Kutné Hory jako význačný spisovatel, ale také jako vyhlášený gurmán a milovník žen. Restauraci najdete na Rakově ulici č.p. 8.

Vlakem do muzea

Vlakem do železniční stanice Kutná Hora - město a odtud pěšky 1,2 km až k muzeu. Trasa na mapě

Kde zaparkovat

Placené parkoviště na Václavském náměstí, parkování v centru je omezené.

Poloha na mapě

Tip na výlet

V Kutné Hoře můžete navštívit Chrám sv. Barbory, vyzkoušet nejdelší bobovou dráhu v České republice, kterou najdete ve sportovním areálu Klimeška v Kutné Hoře, či se vydat na asi 7 km vzdálený zámek Kačina, jehož expozice vám představí hospodářství tak, jak jej neznáte.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.