Zámek Hrádek u Nechanic

Nechanice, Hradecko, Královéhradecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Pokud zavítáte do metropole Královéhradeckého kraje Hradce Králové,  nenechte si po prohlídce města ujít i zajímavá místa v jeho okolí. Jedním z nich je zámek Hrádek u Nechanic.  Nachází se pouhých 10 km od Hradce Králové západním směrem, nedaleko městečka Nechanice. Zámek, který je nazýván také malá Hluboká, zde nechal postavit v letech 1839 – 1857 hrabě František Arnošt Harrach jako letní sídlo hraběcího rodu. Státní zámek Hrádek u Nechanic byl v roce 2001 prohlášen národní kulturní památkou.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. dubna 2020

Zámek je přístupný veřejnosti od roku 1953

Hrádek byl postaven ve stylu romantické windsorské gotiky  podle projektu anglického architekta Edwarda Bucktona Lamba. Stavební práce pak vedl  rakouský architekt Karl Fischer, který plány lehce upravil a navrhl i výzdobu zámeckých interiérů. Bylo sem svezeno mnoho starožitností z Rakouska a z Itálie, které pak sloužily k vybavení místností.  Nestavěl se však pouze zámek, současně se zahradní projektant L. Krüger zasloužil o úpravu okolí, vznikl zde rozsáhlý krajinářský park, obora a bažantnice. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován na základě tzv. Benešových dekretů a od  roku 1953 je zpřístupněn veřejnosti. 

Prohlídkové okruhy i pro vozíčkáře

Prohlídka zámku je rozdělena na dva okruhy. První bezbariérový okruh trvá asi 45 minut a je zaměřen na reprezentační sály v přízemí, projdete si s průvodcem např. vstupní halu, Rytířský sál, Zlatý sál, Mühlgrubský salon, jídelnu, hernu, knihovnu, dubové schodiště či kapli sv. Anny. Druhý okruh projdete zhruba za 90 minut a navštívíte kromě přízemí zámku také 1. patro, kde nahlédnete zejména do pokojů a soukromí původních obyvatel zámku. Uvidíte například apartmány hraběte a hraběnky, dětský pokoj a prostory pro komorné.  Dále zhlédnete obrazárnu, lovecký pokoj, pokoje pro hosty a další zajímavé části zámku.  

V parku je středisko golfu

Kromě klasických prohlídek můžete být svědky i různých kulturních akcí, které se na Hrádku pravidelně pořádají. Jedná se o výstavy, koncerty, zahradní slavnosti či oblíbené stylové vánoční a velikonoční prohlídky.  V těsné blízkosti Hrádku je upravený anglický trávník, kde se hraje golf. Hřiště zde vznikalo v letech 1994 až 1997 jako devítijamkové a později bylo rozšířeno o další jamky v prostoru bývalých zámeckých sadů. 

Tipy na ubytování

Občerstvení

U vstupu do zámku je stánek s rychlým občerstvením.

Parkování a kudy do zámku?

Přímo u Hrádku je placené parkoviště, odkud je to do zámku asi 200 m. Je zde také stanice autobusů, který sem jezdí z Hradce Králové. Můžete sem dojít i pěšky po značené stezce  z obce Nechanice (3 km) či Lubna (2,5 km). 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Pokud dojedete autem (autobusem)  až na parkoviště u Hrádku a chcete si prohlédnout celý zámek, prohlídka vám zabere nejméně 1,5 hodin. Po návštěvě historického objektu si projděte ještě zámecký park a obejděte také golfová hřiště. Park je přístupný veřejnosti po celý rok každý den. Návštěva Hrádku u Nechanic s příjemnou procházkou a relaxací uprostřed přírody se vám tak protáhne zhruba na tři hodiny. Výlet si můžete zpříjemnit  občerstvením v malé restauraci u vchodu do areálu.  

Základní údaje

Kontaktní údaje

Lubno 66
Nechanice
+ 420 602 185 554
+ 420 495 441 244
hradekunechanic@npu.cz
zamek-hradekunechanic.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Zahrady a parky
 • Zámky
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • Výlety
 • když prší
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • pro dva
 • amazing places
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Královéhradecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.