Křížový vrch

Adršpach, Adršpašsko-teplické skály, Královéhradecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Křížový vrch je nejen krásná přírodní rezervace, ale i o to krásnější vyhlídka. Naleznete jej mezi Dolním Adršpachem a Zdoňovem. Křížový vrch byl dříve nazýván Rozsochatec nebo také Křížová cesta. Křížový vrch je také velkým lákadlem pro milovníky lezení a to především pro začátečníky.

Autor článku: Radomír Němeček, 3. května 2020

Za romantickými výhledy na skalní město

Na nejvyšším vrcholu skal, který se tyčí do výšky 667 metrů, můžete nalézt železný kříž, který pochází již z roku 1857. Kříž je utvořen na pískovcovém podstavci, aby zapadal do zdejší přírody. Povšimněte si také vyobrazení sv. Anny, sv. Josefa a Jana Nepomuckého. Jako odměnu za pokořený vrchol se Vám dostane krásného výhledu do okolní přírody a skalních měst.

Výhled z Křížového vrchu

Přístupnost

Na Křížový vrch se snadno dostanete po žlutém turistickém značení, které vede z Dolního Adršpachu.  Žluté značky se držte 1,5 kilometru až na samotný vrchol Křížového vrchu. Cesta vede po staré křížové cestě ze 17. století s biblickými výjevy zasazených přímo do skal. Výstup na vrchol je strmý a to zejména v druhé části. Cestou budete zdolávat dřevěná schodiště i sem tam nějaký kořen. Na Křížový vrch se můžete s radostí vydat kdykoli. Přístupný je celoročně.

Vzhůru na vrchol Křížového vrchu. Nádherné výhledy nás neminou..

Občerstvení

Možnosti občerstvení jsou jak v Dolním Adršpachu, tak i ve Zdoňově.

Tipy na ubytování

Vlakem i autobusem

Vlakové spojení je na tuto turistickou krásu velmi výhodné. Železniční stanice se totiž nachází přímo vedle zmiňovaného turistického rozcestí v Dolním Adršpachu. I autobusy jsou dobrou volbou – také zastavují u rozcestí na zastávce Adršpach – skály.

Parkování

Větší parkoviště naleznete v Dolním Adršpachu u turistického rozcestí.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vyhlídku na Křížovém vrchu doporučujeme spojit s návštěvou zámku v Adršpachu - Horolezeckým muzeem. Z Křížového vrchu se vydejte po žlutém značení do Dolního Adršpachu. Po kilometrech se dostanete k rozcestí u parkoviště. Na tomto rozcestí pokračujte po červeném značení k muzeu v zámku.  Pokud chcete navštívit další vyhlídku, pokračujte dále po červené k rozcestí a na něm se vydejte po žlutém značení ke zřícenině hradu Adršpach. Celková délka takovéto varianty je 3,5 km.

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • romantické cestování
 • Romantická místa
 • pro dva
 • se psem
 • Vyhlídky
 • Příroda
 • amazing places
 • pro seniory
 • úžasná místa
 • Skalní města
 • Skály
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Královéhradecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.