Zámek Benešov nad Ploučnicí

Benešov nad Ploučnicí, Děčínsko, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Naprosto unikátní prostory na vás čekají v zámku Benešov nad Ploučnicí. Zámek leží přímo na náměstí v centru města. Můžete se těšit na ojedinělé interiéry zámeckých kuchyní. Poznáte jak se dříve opravdu vařilo. A nej to...

Autor článku: Radomír Němeček, 15. dubna 2020

Na co se můžete těšit

V Benešově nad Ploučnicí se nachází dva oddělené samostatné zámecké celky, Horní a Dolní zámek. Dolní zámek je zpřístupněn již od roku 1961, Horní zámek pak až od roku 1999. V obou objektech jsou k vidění expozice dobového vybavení interiérů, porcelánu a uměleckých předmětů, jež patřívaly k životu šlechty v 16. a 17. století.

Prohlídkové okruhy

První zámecký okruh zahrnuje historické interiéry Dolního zámku, druhý okruh pak prohlídku Horního zámku a aktuálních sezónních výstav. Na zámku se každý měsíc konají různé akce, mezi nimi noční prohlídky zámku, farmářské trhy, přehlídka dobových řemesel a v rámci Dnů evropského dědictví je možné navštívit i běžně nepřístupné prostory. Délka prohlídky Dolního zámku trvá asi 50 min., Horního zámku pak asi 30 min.

Občerstvení

Na náměstí v Benešově se nabízí několik restaurací, kde se občerstvit.

Tipy na ubytování

Vlakem na zámek

Železniční stanice se nachází 700 metrů od zámku. Trasa na mapě

Parkování

Parkovací stání jsou přímo před vstupem do zámku.

Poloha na mapě

Tipy na výlet

Z Benešova, jehož jádro tvoří městská památková zóna a kde se nachází celá řada sakrálních památek. O kousek dále  je torzo hradu Ostrý, který je od města vzdálen asi 1,5 kilometru. Cesta k němu vede úbočím kopce ve směru od jihu na západ, kudy se dostanete do míst, kde stávala první brána. Ve svahu dodnes stojí zajímavá trojúhelníková bašta. Hrad umožňuje díky své poloze výhledy do kraje a je celoročně volně přístupný. Dalším zajímavým místem je asi 300 m jižně od Benešova Vraní vrch s 16 metrů vysokou rozhlednou císaře Františka Josefa. Ovšem i Benešov má vlastní vyhlídku, ač se nedá hovořit přímo o rozhledně. Tato stavba, která připomíná vyhlídkový altán, umožňuje výhled na město a údolí řeky Ploučnice ze dvou vyhlídkových plošin. Vyšší z nich je ve výšce 10 m. K vyhlídce, která je celoročně volně přístupná, se dostanete po modré TZ od železničního přejezdu.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.