Výlet na hrad Kost a okolo Plakánku

Libošovice, Hruboskalsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Dominantní hrad Kost je v Českém ráji při výletu do údolí Plakánku nepřehlédnutelný a je jen na vás, jestli tento výlet spojíte i s návštěvou majestátního sídla ze 14. století. Nádherné je však i jeho okolí a výlet po Naučné stezce Údolím Plakánku vám přinese také mnoho zážitků.

Autor článku: Petr Kouba, 17. června 2020

Hrad Kost určitě stojí za prohlídku   

Pokud se rozhodnete tuto trasu absolvovat, nejsnadnější bude, pokud se dopravíte až do obce Podkost a auto zanecháte na placeném parkovišti pod hradem Kost. Nyní je na vás, jestli si nejdříve půjdete prohlédnout hrad. Musíte ale počítat s tím, že návštěva hradu Kost vám zabere asi 2 hodiny. Záleží na tom, jaký okruh si vyberete.  Zajímavé je i nádvoří a nejbližší okolí hradu, kde se v průběhu turistické sezóny konají různé vystoupení a jiná překvapení.  Dnes hrad vlastní rod Kinských a právě oni se zasloužili o zpřístupnění veřejnosti. 

Naučná stezka vede přírodní rezervací

Po prohlídce hradu se vydejte po značené naučné stezce údolím Plakánku, stáčející se kolem říčky Klenice. Jedná se o přírodní rezervaci v chráněné krajinné oblasti Český ráj. Půjdete okolo vodní hladiny Pilského rybníku lemované pískovcovými skalami, kde se rozléhá ozvěna, a když budete mít štěstí, spatříte vzácné rostliny a živočichy. O nich si můžete přečíst informace na jedenácti tabulích, které tuto naučnou stezku provázejí. Krásná je i zdejší  lidová architektura roubených chalup, statků a usedlostí.  V údolí je dodnes zachováno tak zvané skalní obydlí Barušky, ve kterém se pravděpodobně ještě před sto lety žilo.

Nejstarší archeologická lokalita

Půjdete údolím asi 1,5 km, až narazíte na nejstarší archeologickou lokalitu v Českém ráji – výběžek Poráň. Jedná se o skalnatou část území nad údolím, která byla pravděpodobně  obydlena už v mladší době bronzové. Podle archeologů zde stála stometrová  hradba, kterou dnes naznačuje pouze změna v terénu. Celé Vesecké hradiště má rozlohu asi 1,4 hektaru. a je rozděleno na několik částí. Mnoho se z něj již nezachovalo, asi 300 metrů od hradiště bylo nalezeno mohylové pohřebiště. Po 2,5 km dojdete po modré turistické značce okolo bývalého Skalního mlýna až do obce Vesec u Sobotky.

Tipy na ubytování

Navštívíte mlýn vytesaný do skály

Cestou do Vesce navštivte Skalní Mlýn. Pochází pravděpodobně z konce 18. století a říká se mu skalní, protože na jeho stavbu byl využit kámen ze zdejších skal a dokonce je i část stavby součástí skály. K  pohonu mlýnského kola se využíval Vesecký potok. Jakmile mlýn přestal sloužit, došlo k jeho devastaci a okolní obyvatelé využívali zdivo ke stavbám svých obydlí. Dnes můžete spatřit již pouze mlýnici vytesanou do skály a prostor pro vodní kolo. Z Vesce vaše trasa povede  asi 2 km k železniční zastávce v Libošovicí, kde se opět napojíte na značenou Naučnou stezku Údolím Plakánku.

Semtinskou lípu spatřili lidé až z Krkonoš 

Po zhruba 2 km dojdete k Semtinské lípě – jeden ze symbolů Sobotecka. Jedná se o památné místo, odkud je vidět daleko do kraje. Tento strom, který zde byl zasazen v roce 1730 vedle  sochy sv. Jana Nepomuckého (1728)  byl údajně vidět ze zámku Humprecht, z hradu Kost či z Trosek, dokonce i z  Ještědu, Bezdězu a Krkonoš. Původně zde byly lípy dvě, ale jednu vyvrátila vichřice v roce 1858. Semtinská lípa zde rostla až do konce minulého století, kdy ji částečně poničila vichřice a v roce 2000 byla větrem zcela vyvrácena.  Dnes na tomto památném místě rostou dvě mladé lipky. Od Semtinské lípy je to na Kost již pouhý  1 km.  a dohromady vám výlet potrvá necelé 3 hodiny. 

Na výlet vlakem

Pokud se chcete na výlet vydat vlakem, bude vaším startem a cílem zároveň železniční stanice Libošovice.

Občerstvení na trase

Občerstvení na trase je možné v Libošovicích a v restauraci v podhradí Kosti. 

Trasa

Podkost (hrad Kost), Poráň, Vesec u Sobotky, Libošovice, Semtinská lípa, Kost
Náročnost: Nízká až střední 
Délka trasy: 8 km
Časová náročnost: přibližně 3 hodiny

Základní údaje

Kontaktní údaje

Podkost
Libošovice
www.kost-hrad.cz

Štítky

  • Rodinné
  • pro rodiny s dětmi
  • Příroda
  • Naučné
  • pro seniory
  • Zábavné
  • pro dva
  • Poznávací
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.