Výlet lodí za zážitky: z Děčína do Hřenska na palubě lodi a zpět pěšky po vrcholcích skal

Hřensko, Děčínsko, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Patříte do početné rodiny cestovatelů, tak zvaných „sběratelů zážitků“ a hledáte do své sbírky další? Zamiřte do Českého Švýcarska a vydejte se výletní lodí z Děčína do Hřenska a zpátky pěšky po vrcholcích skal. Na cestě plné krásných přírodních scenerií vás čekají takové zajímavosti, jako je údolí Suché Kamenice, starobylá vyhlídka Belveder či Růžová vyhlídka.

Autor článku: Radomír Němeček, 16. července 2020

Vyplouváme!

Výletní loď vyplouvá z přístaviště v Děčíně, které se nachází u mola pod zámkem, v blízkosti Tyršova mostu. Loď pluje po proudu řeky Labe od května do konce října a cesta do Hřenska jí trvá zhruba hodinu. Během plavby si můžete užívat pohostinnost venkovní paluby, kde jsou stolky s lavičkami. Odolat pokušení a nedat si tu něco dobrého na zub je téměř nemožné. Pokud by vám bylo chladno, stačí sejít dolů do zasklených prostor lodi. Trasa z Děčína vám nabídne mnoho krásných výhledů.  V Hřensku si plavidlo a jeho personál dává pauzu, po které míří dál, až na německou stranu. Vy však v Hřensku loď opustíte.

Suchá Kamenice, aneb když tu mlýn klapával…

Ve Hřensku se můžete občerstvit, je zde velké množství restaurací, ale také zde můžete doplnit zásoby v místním obchůdku (kousek před kostelem). A nyní nás už čeká další zajímavé místo "Suchá Kamenice". Ze hřenského nábřeží se vydáte po červené turistické značce. Povede vás kolem penzionu Na Suché Kamenici, který se nachází při vjezdu do obce ve směru od Děčína. Suchá Kamenice je nevelký potok, jehož koryto v teplých letních měsících vysychá a odkrývá magický pohled na divoké dno, ve kterém dominují balvany a spousta kamení. Pokud je vody dostatek, namísto kamenitého dna uvidíte vodní tok s množstvím vodopádů a peřejí.

Na dolním toku většinu návštěvníků zaujme rezavé zabarvení vody. Způsobuje jej zdejší železitý pramen při ústí potoka. Kdysi tu stával mlýn s pilou, který ale kvůli nedostatku vody neprosperoval. Dobu své největší slávy zažíval v době, kdy jeden z jeho majitelů tady vybudoval hospodu se společenským sálem, a k mlýnu se jezdívalo za zábavou. Po požáru, který objekt zničil se však obnovy již nedočkal.

Belveder, místo pěkných výhledů

Od Suché Kamenice se můžete vydat podél toku řeky ke starobylé vyhlídce Belveder, ale dojít k ní můžete také po červené turistické značce, pokud půjdete podél Suché Kamenice směrem k rozcestí Suchá Kamenice. Stále po červené dojdete na Labskou Stráň a poté značenou cestou až k nejstarší upravené vyhlídce Českého Švýcarska, kterou je vyhlídka Belveder.

Stupňovitá terasa s erbovním znakem rodu Clary-Aldringenů a salou terrenou zdejšímu sloužila panstvu k zábavě a později se stala vyhledávaným turistickým místem.  Otevírá krásný pohled z výšky asi 130 metrů do Labského kaňonu s hladinou řeky Labe. Vidět můžete i některé stolové hory na německé straně a spatříte například Zirkelstein, Kaiserkrone, dále hřbet Schrammstein a vrch Große Winterberg. V těsné blízkosti vyhlídky stojí hotel Belvedér. Občerstvit je zde možné pouze v kiosku. 

Tipy na ubytování

Růžová je dobrá…

Po načerpání nových sil vykročíte opět po červené značce kopírující NS Kaňon Labe, která vás dovede k odbočce na upravenou skalní vyhlídku s poetickým názvem Růžová vyhlídka. Oblíbené místo dalekých rozhledů se nachází nad údolím Labe, naproti osadě Prostřední Žleb. Z Růžové vyhlídky vás čeká závěrečný úsek cesty, který vás dovede do Děčína.

Na závěr několik užitečných informací:

  • Pokud přijedete do Děčína autem, můžete jej ponechat na parkovišti před Atlantikem.
  • Za jednosměrné jízdné lodí Děčín – Hřensko zaplatí dospělý 120,- Kč, dítě 3-6 let 60,- Kč.
  • Aktuální plavební řád Labské plavební společnosti najdete na www.labskaplavebni.cz

Pěší trasa na mapě: Hřensko - Děčín (vyhlídka Kvádrberk)

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více