Osada Kamenická Stráň

Růžová, Děčínsko, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Jen asi 3 km východně od obce Růžová a 4 km západním směrem od Jetřichovic se rozprostírá osada Kamenická Stráň. Její malebné roubené chaloupky a stavení s hrázděným patrem jsou citlivě zasazeny do zdejší krásné přírody a vytváří mimořádně harmonické místo.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. května 2020

Pohled, který stojí za to

Osada, kterou najdete nad levým břehem říčky Kamenice přináleží k asi pět kilometrů vzdálené obci Růžová. Stálých obyvatel je zde minimum a je místem sloužícím zejména k rekreaci. Současní majitelé o své chaloupky dbají s citem a návštěvníci se mohou těšit z pohledů na pěkně upravená stavení s rozkvetlými zahrádkami. Od roku 1995 je osada držitelkou titulu „vesnická památková zóna“. 

Dolský mlýn byl dříve součástí Kamenické stráně

V minulosti ke Kamenické Stráni přináležela osada Dolský mlýn. Objekt mlýna byl důležitým hospodářským stavením. Dnes z něho můžete spatřit jen torzo obvodových zdí, které působí velmi romantickým dojmem. Dolský mlýn již řadu let inspiruje filmové tvůrce a natáčela se tu pohádka Pyšná princezna. Z Kamenické stráně se na Dolský mlýn dostanete přibližně po 2 km po žluté trase. Cestou se zastavte na skalní vyhlídce s dechberoucím výhledem na skalní rokle s řekou Kamenicí.

Kudy na Kamenickou Stráň?

Na Kamenickou stráň je zákaz vjezdu automobilů. Auto zaparkujte na konci obce Růžová, kde u informační cedule je menší bezplatné odstavné parkoviště. Z parkoviště půjdete přibližně 2,5 km po asfaltové udržované lesní cestě až na Kamenickou stráň. Trasa je nenáročná a vhodná pro kočárky a vozíčkáře. 

Tip na výlet

Právě Dolský mlýn a jeho okolí je pěkným výletním cílem okružní cesty z České Kamenice. Z osady se vydejte lesem po žluté TZ, až uvidíte pískovcový obelisk s nápisem NP České Švýcarsko. Další cesta vás přivede k odbočce ke Kamenické vyhlídce. Je to zacházka asi 300 metrů, ale určitě neváhejte sem zamířit. Nabízí úchvatný pohled do lesnaté krajiny protkané skalami. Navíc si tu můžete odpočinout na lavičce uprostřed lesního ticha. Po návratu na cestu se dostanete přímo k Dolskému mlýnu a prozkoumat jeho útroby. Další cesta vás povede po modré TZ přes dva dřevěné můstky a malý kamenný most k památnému stromu, 180 let starému vysokému Královskému smrku. Následuje cesta loukou lemovanou lesy a skalami a stoupání po žluté, po níž se vrátíte nazpět kolem Kamenické vyhlídky do osady Kamenická Stráň.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.