Vyhlídka Králův Stolec s výhledy na Dyji

Znojmo, Znojemsko a Podyjí, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10

Nejen město Znojmo je přitažlivým turistickým magnetem. Nadšeni budete i procházkami v jeho okolí. Můžete se na krásu lokality podívat z vyhlídky Králův stolec v Národním parku Podyjí.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. listopadu 2020

Dřevěný altán je replikou původního

Ze Znojma se vydáte po zelené turistické stezce k vyhlídce Králův Stolec v Podyjí. Nachází se na ostrohu nad vzdutou hladinou Znojemské přehrady. Dřevěný altán se zábradlím je replikou původní vyhlídky z roku 1922, kterou vybudovali němečtí a čeští turisté. Podle pověsti z Králova stolce pozoroval polský král Jan III. Sobieski přechod svého třicetitisícového vojska přes Dyji, když roku 1683 spěchal na pomoc císařské Vídni, kterou tehdy okupovali osmanští Turci.

Co z vyhlídky spatříte?

Dohlédnete nejen ke Znojmu, ale i na druhou stranu po Dyji k masivu Býčí skály. Bude se vám tajit dech. Kaňon Dyje tvoří totiž unikátní říční fenomen. Uvidíte meandry, vysoké skalní stěny a budete si připadat jako v pohádce. V lese v okolí vyhlídky můžete spatřit pozůstatky středověké zemědělské činnosti. Souvisejí s existencí zaniklé osady Čekanovice.

Podyjí má téměř panenskou přírodu

Národní park Podyjí patří mezi lokality s nejméně civilizací poškozenou přírodou. Poznáte výjimečně zachovalé říční údolí v zalesněné krajině jihozápadní Moravy. V Rakousku navazuje na Podyjí chráněné území národního parku Thayatal. Přirozenou osou území je kaňon řeky Dyje.

Tipy na ubytování

Jak na rozhlednu

 • Pěšky ze Znojma - Od zimního stadionu se musíte Gránickou ulicí dostat na stezku Za poznáním dějin Hradiště v Gránickém údolí. Půjdete nejprve křížovou cestou a pak pokračujete stále po zelené až k dětskému hřišti Hradiště. Až se tam vydovádí děti, vydáte se Pivovarskou ulicí. Ta již kopíruje zelenou turistickou trasu, po které půjdete od Hradiště ještě 3 km. Po cestě jsou dvě vyhlídková místa, z kterých uvidíte řeku Dyji i Znojmo. Trasa na mapě
 • Pěšky z Malšovice - vydáte se po 2,7 km dlouhé trase. Trasa na mapě
 • Na kole - k altánu Králův Stolec se můžete vydat i na kole. Zeleně značená turistická stezka od altánu Králův Stolec dále pokračuje přes Andělský mlýn. Až dojdete k rozcestí Gránice, vydáte se dále po modré zase zpět do Znojma.

Na vyhlídku vlakem

Pokud přijedete do Znojma vlakem, čekám Vás 6,1 km dlouhá trasa jedním směrem. Trasa na mapě

Parkování

Parkoviště poblíž vyhlídky budete ve Znojmě hledat obtížně. Můžete však například zaparkovat u zimního stadionu.

Občerstvení

Jídlo a pití si vezměte na cestu s sebou. Při pohybu panenskou přírodou na žádné občerstvení zřejmě nenarazíte. Ve Znojmě pak najdete dost příležitostí, kde se najíst. Můžete ochutnat i místní pivo na zahrádce u pivovaru.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Proč se Znojmu říkalo „město duchů? To se dozvíte v podzemí
Vzhledem k tomu, že Znojmo je opravdu velmi bohaté na památky a různá atraktivní místa, určitě si vyberete, kam se ještě podívat. Jako tip vám může pomoct třeba nabídka vstupu do Znojemského podzemí. Největší systém sklepů a chodeb v ČR se táhne 25 km pod historickým centrem. Veřejnosti je určena přibližně 1 kilometr dlouhá trasa. Začíná na Slepičím trhu a končí v Obrokové ulici. Ta spojuje Horní náměstí s Masarykovým. Pod zemí vás čekají oživlé skály. Uvidíte, jak se pracovalo v alchymistické dílně. Poznáte atmosféru vězeňských kobek. Překvapí vás, jak to chodilo v mučírně. Strašit vás budou skřeti a netopýři. Vše je doplněno zvukovými a světelnými efekty, takže se připravte na autentický zážitek. Dozvíte se také, proč se Znojmu říkalo „město duchů“ . Některé nabízené trasy jsou adrenalinové. Absolvujete chůzi vodou, blátem, půjdete v předklonu. Někde budete šplhat po kramlích, které nahrazují krátké žebříky. Místy polezete i po čtyřech.

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Výlety
 • romantické cestování
 • Národní parky
 • Turistika
 • Naučné stezky
 • se psem
 • pro dva
 • pro seniory
 • Cyklistika
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.