Vodní mlýn ve Slupi

Slup, Znojemsko a Podyjí, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Technické muzeum v Brně

Na jižní Moravě u hranic s Rakouskem se 12 km od Znojma nachází obec Slup a v ní pozoruhodná technická stavba. Jde o renesanční velkomlýn, který vám svou krásou vyrazí doslova dech. První zmínky o něm jsou již z roku 1512. Nechte se pozvat na komentovanou prohlídku unikátu, který je národní kulturní památkou. Spravuje ji Technické muzeum v Brně.

Autor článku: David Hlisník, 9. srpna 2023

Navštivte expozici o vývoji mlynářství

Slupský mlýn se čtyřmi mlýnskými koly byl již v 17. století jedním z největších na Moravě. Oslní vás hned na první pohled svou architekturou. Můžete absolvovat poutavou komentovanou prohlídku a projít i třemi sály muzea s oceněnou expozicí Vývoj mlynářství. Na podzim si pohlídejte termín Slavností chleba. Setkání tradičního lidového řemesla a folklorních souborů je velmi populární.

Vodní mlýn ve Stupi, Technické muzeum v Brně

Pochopíte proces mletí

Těžiště prohlídky spočívá ve vlastních prostorách mlýna. Prohlédnete si čtyři vývojové kompletní výrobní mlecí celky. Spatříte staročeské mlýnské složení, kašník, amerikánské a válcové mlýnské složení. Na nich vám průvodci vysvětlí celý proces mletí obilí. Těšte se na Krhovicko-jaroslavický mlýnský náhon, na kterém mlýn stojí. Pochází ze 14. století a je dlouhý 30 kilometrů.

Kde zaparkovat

Zaparkovat můžete na prostranství před mlýnem.

Kde se občerstvit

A areálu je stánek s občerstvením.

Přístupnost

Autobusová zastávka je vzdálena 300 m (trasa na mapě), vlaková v Hodonicích 9 km (trasa na mapě).

Kam na výlet

Možností, kam vyrazit na výlet, je v okolí bezpočet. Jen samotné město Znojmo s rotundou sv. Kateřiny, hradem a dalšími pamětihodnostmi vás nadchne. Můžete si zajet k nádherným jaroslavickým rybníkům s hnízdišti ptactva nebo si prohlédnout třeba Areál československého opevnění v Šatově.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více