Vyhlídka Venušiny misky na Smolném vrchu

Velká Kraš, Rychlebské hory, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: Stok CC BY-SA 4.0

V Rychlebských horách na Jesenicku objevíte v malém skalním městečku zvláštní útvary. Nazývají se Venušiny misky. Mají průměr 1 metr a objem celkem až 500 litrů.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. ledna 2021

Skalní prohlubně jsou ze žuly

Venušiny misky na vrchu Smolný (404 m n.m.) mezi obcemi Velká Kraš a Černá Voda, vám spíše než zdrobnělinu připomenou spíš obří mísy. Prohlubně vznikly na tzv. ostrovní hoře, kterou vrch Smolný je. Tvořily se v třetihorním tropickém podnebí biochemickým zvětráváním žuly. Kromě misek můžete vidět i jiné útvary. Skalní sedadla, výklenky, dutiny, žlábkové škrapy. Celá oblast se rozprostírá na rozloze více než 4,06 ha a byla vyhlášena Národní přírodní památkou.

foto: Stok CC BY-SA 4.0

Rychlebské hory jako na dlani

Vrcholové partie kopce Smolný s Venušinými miskami si můžete prohlédnout zblízka. Největší ze skalních mís má v průměru 1,5 m, je hluboká přes 1 m a pojme asi 65 litrů vody. Pouze v období dlouhotrvajícího sucha bývá mísa suchá, jinak se na jejím dně udržuje stále voda, která se jen zvolna odpařuje. Byla zde vytvořena vyhlídka jištěná zábradlím. Budete se z ní rozhlížet po severní části hřebene Rychlebských hor, uvidíte Žulovskou pahorkatinu a louky Šíravy.

Podle legendy mají misky kouzelnou moc

Pověstí, které doprovázejí misky, je několik. Žena, která si do jedné z misek sedne, do roka otěhotní. Podle další legendy žije v této oblasti Venušin lid. Možná potkáte dobromyslná a laskavá stvoření, podobná trpaslíkům. Můžete o nich vyprávět svým dětem. V miskách perou, vaří, koupou se v nich. A kdybyste se tu náhodou ztratili, ukáží vám prý cestu, kudy ze skal ven.

foto: Stok

Tipy na ubytování

Občerstvení

Občerstvení si musíte vzít s sebou, cestou žádnou výletní restauraci nepotkáte. V Černé Vodě je možnost zavítat do restaurace U Zlatého Lva.

Jak na vyhlídku

  • Z Černé Vody - k vyhlídce Venušiny misky můžete pěšky dojít z parkoviště Černé Vody u Kulturního domu po zeleně značené turistické trase (3,7 km). V místě startu je zastávka autobusu. Půjdete krásnou přírodou a budete míjet romantický rybník U Dubu. Trasa na mapě
  • Z Velké Kraše - k miskám se také můžete vydat po zelené z druhé strany od koupaliště z Velké Kraše přes rekreační středisko Habina (3,7). U koupaliště je autobusová zastávka Velká Kraš, koupaliště. Trasa na mapě
  • Vlakem - nejkratší cesta je z železniční zastávky Kobylá nad Vindavkou. Od vlaku půjdete většinu trasy po neznačené cestě. Délka trasy 4,5 km. Trasa na mapě

Parkování

Automobil můžete zaparkovat na parkovišti u koupaliště ve Velké Kraši. Nebo můžete zaparkovat v Černé Vodě u Kulturního domu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zřícenina hradu Kaltenštejn a Singltrek
Po zeleně značené turistické trase se můžete od kulturního domu v Černé Vodě vydat ke zřícenině hradu Kaltenštejn. Cestou budete míjet základnu proslulého rychlebského Singltreku. Jde o největší areál  trailů, speciálně upravených pro zábavnou jízdu na horském kole v těsném kontaktu s přírodou na Moravě. Informační centrum Rychlebských stezek půjčuje celoodpružená kola a poskytuje další servis, včetně výuky jízdy MTB. Odtud půjdete ke zřícenině hradu z konce 13. století 1,3 km. Uvidíte torzo mohutné věže a části obvodových zdí.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.