Zřícenina tvrze Zásadka

Mnichovo Hradiště, Turnovsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.7/10
Autor fotky: Laso CC BY-SA 3.0

Tvrz Zásadka se nachází nedaleko města Mnichova Hradiště, na opačné straně rychlostní silnice R10. Objekt, který ve své historii byl postupně tvrzí, hradem i zámkem, dnes tvoří rozsáhlá zřícenina romantického vzhledu.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. ledna 2021

Vydejte se za romantikou na Zásadku

Mohutné a z části zarostlé zdi zříceniny, o jejímž původním vzhledu se dnes můžeme spíše jen dohadovat, se vypínají na ostrohu nad soutokem řeky Jizery a Mohelky. Dnes zde jsou k vidění zejména zbytky hradeb, zdí a příkopů, na jižní straně pak dochované terénní pozůstatky čtvercové věže. Uvádí se, že nejstarší část zříceniny je zčásti zasypaný dvoutraktový palác s valeně klenutými suterény, který se nachází na severní straně.

foto: Petr Kinšt

Jak na tvrz

Na místo vás přivede zeleně značená turistická značka z obce Sychrov. Z opačné strany, úo stejné značce, můžete vyrazit z obce Mohelnice nad Jizerou. Cesta vede poblíž strmým skalnatým stoupáním po úbočí rokle z údolí řeky Jizery. 

Občerstvení

Nejbližší možnost občerstvení je v Mnichově hradišti, doporučujeme restauraci Skála. V areálu tvrze je posezení, hezké místo pro uspořádání pikniku.

Tipy na ubytování

Parkování

Zaparkovat můžete Sychrově i Mohelnici.

Poloha na mapě

Kam pokračovat dále

Přibližně 5 km je vzdáleno Mnichovo Hradiště, kde můžete navštívit barokní zámek se zajímavou expozicí, která vás provede zajímavostmi interiérů 18. století. Ve druhém patře zámku se nachází muzeum, které vám představí expozici z historie místní lékárny, archeologické vykopávky, velký model Drábských světniček, národopisnou sbírku modelů lidového stavitelství a jejich vybavení, vyřezávané úly, staré kočárky, jízdní kola, historické šicí stroje a mnohé další. Vydat se můžete také ke zřícenině hradu Valečov. Do Mnichova Hradiště se dostanete po zelené turistické značce. Nedaleko Zásadky se nachází turisticky oblíbené Drábské světničky, kde si můžete prohlédnout pozůstatky skalního hradu vytesaného do skalních bloků. Prohlídku vám umožní kovové můstky a žebříky. Poblíž se pak rozkládá hradiště Hrada. Jen pár kilometrů odtud se rozprostírá u Komárovského rybníka oblíbený kemp Peklo Branžež, který je rájem vodních sportů a v jehož areálu je kromě řady dalších možností sportovního vyžití také letní kino o kapacitě 150 osob.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.