Výlet k Bučickému mlýnu

Kopidlno, Jičínsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Výlet, který vám doporučíme, jsme si vyzkoušeli brzy zjara a cestou z Kopidlna do Rožďalovic přes Bučický mlýn jsme zaznamenali řadu krásných a zajímavých míst. Trasa začíná v Kopidlně u vlakového nádraží, vy si ale můžete dojet do města autem či autobusem a pak se vydat na túru pěšky. Z Rožďalovic se pak dopravte zpátky do Kopidlna raději vlakem.

Autor článku: Petr Kouba, 19. června 2020

Bučický mlýn je ideální místo k odpočinku a relaxaci

Na nádraží v Kopidlně se porozhlédněte po žluté turistické značce, která vede zpočátku po silnici (asi 2 km) a následně lesem přes Kamenský Dvůr až k Bučickému rybníku, na jehož břehu se nachází Bučický mlýn. Zdejší lesy jsou převážně bukové a dubové a od místních jsme se dozvěděli, že je tu doslova ráj pro houbaře. Roste zde spousta hřibů. V nohách budete mít zhruba 6,5 km a na dohled je již velký Bučický mlýn postavený v roce  1639. Mlýn pod hrází Bučického rybníka, kde bývala kdysi i pila,  fungoval až do roku 1963, od té doby chátral. Po roce 2000 došlo k jeho rekonstrukci a nyní slouží jako penzion s restaurací. Doporučujeme zde zastávku s malým občerstvením. Po odpočinku se vydejte na poslední etapu trasy (2,5 km) po zelené TZ až do Rožďalovic.

V Rožďalovicích se stavte v Zámostecké rychtě na oběd

První zmínka o Rožďalovicích pochází z počátku 13. století. V roce 1340 Jan Lucemburský povýšil obec na město. Výraznou dominantou je barokní kostel svatého Havla z 1. poloviny 18. století a barokně přestavěný zámek, který je veřejnosti nepřístupný, neboť slouží jako domov důchodců. Až si prohlédnete zdejší pamětihodnosti, zastavte se v Zámostecké rychtě na oběd, nebudete litovat, vaří zde výborně, a to zejména minutky. Jistě spokojeni a s plným žaludkem jděte ještě zhruba 2 km k rožďalovickému nádraží, kde se můžete do příjezdu vlaku směrem do Kopidlna obdivovat pštrosí farmě. Ta se totiž nachází v blízkosti nádraží. 

V Kopidlně si prohlédněte nádherný zámecký park

Z Rožďalovic do Kopidlna je to vlakem jen 10 minut (jezdí téměř každou hodinu) a pokud budete mít ještě chuť na procházku, zajděte si do zámeckého parku. První písemná zmínka o Kopidlnu, jehož název pravděpodobně pochází od zde rostoucí léčivě byliny „kopidlenu“, je z roku 1341. V roce 1514 získalo Kopidlno od krále Vladislava II. statut města. Ke zdejším památkám patří zejména zámek z 16. století či kostel sv. Jakuba. Zámek je v blízkosti náměstí, na začátku rozsáhlého unikátního parku při hrázi rybníka. Nejvýznamnější budovou celého areálu je kromě zámku palmový skleník. Od roku 1948 až do dnešní doby je zámek využit jako sídlo Střední zahradnické školy a učiliště. Dvanáctikilometrová pěší trasa by vám měla zabrat zhruba 3 hodiny, vy se ale určitě zdržíte nejen na dobrém obědě, ale také prohlídkou kopidlenského zámeckého parku.

Tipy na ubytování

Náročnost a délka trasy

Nízká náročnost. Délka trasy 12 km

Základní údaje

Kontaktní údaje

Kopidlno
www.kopidlno.cz/

Štítky

  • Poznávací
  • pro dva
  • Vyzkoušeli jsme
  • Přírodní památky
  • Turistika
  • Vlaky
  • Naučné
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.