Chrám svaté Barbory

Kutná Hora, Kutnohorsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.8/10

Unikátní chrám sv. Barbory v Kutné Hoře je spolu s katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele a historickým centrem Kutné Hory zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Chrám jako symbol a dominanta města

Na konci 14. století se začal stavět velkolepý chrám sv. Barbory, který dnes patří do zlatého fondu světového architektonického dědictví. Byl stavěn po vzoru velkých francouzských katedrál. V subtilním kamenném zdivu jsou osazena velkorysá okna, která otevírají prostor pro mystický dialog světla a stínu. Nečekané řešení horního patra, s emporami po obou stranách hlavní lodi, ještě posiluje úlohu světla proudícího dovnitř. Geniální zaklenutí s krouženými žebry je pozdvihnuto na vrchol estetiky a podtrhuje jedinečnost celé stavby.

Na co se můžete těšit? 

Čeká na váš prohlídkový okruh Barbora. Během prohlídky navštívíte přízemí chrámu sv. Barbory, vnitřní balkony tzv. empory a kapli Božího těla. Prohlídka chrámu je bez průvodce. Délka prohlídky je přibližně 45 minut. Osobního průvodce je možné objednat 14 dní před plánovanou návštěvou chrámu.

Výhodná 3TOP vstupenka za památkami Kutné Hory

Během návštěvy Kutné hory je výhodné si zakoupit 3TOP vstupenku, nebo-li trojvstupenku, která vám umožní přístup do tří nejkrásnějších památek v Kutné Hoře – chrámu sv. Barbory, kostel Všech Svatých s kostnicí a katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci.

Tipy na ubytování

Život v chrámu Sv. Barbory

Chrám je živým duchovním místem, kde se slaví bohoslužby a udělují svátosti.  Aktuální pořad bohoslužeb je uveden na khfarnost.cz.  V chrámu se pořádají koncerty a slaví významné události.

Nezapomeňte navštívit infocentrum a obchod se suvenýry

V areálu naleznete i infocentrum. Poskytuje turistické a kulturní informace, nabízí prodej suvenýrů, publikací a dárkových předmětů. Nabízí jednoduché občerstvení. Provozuje veřejné toalety. Je bezbariérové.

Kde zakupit vstupenky

Oba typy vstupenek můžete zakoupit v infocentru chrámu Sv. Barbory nebo online na khfarnost.cz

Kde se občerstvit

Jednoduché občerstvení je zajištěno v infocentru.  Další možnosti jsou v centru Kutné hory, např. stylová restaurace a kavárna Dačický. Kromě dobré kuchyně nabízí i několik druhů piva a kutnohorských vín. Restaurace se nachází na Rakově ulici č.p. 8.

Parkování

Zaparkovat můžete na parkovišti Kouřimská, vzdálené 800 metrů od chrámu (trasa na mapě) nebo na parkovišti u kláštera Sv. Voršily, vzdálené 1,3 km od chrámu. Od kláštera na vás čeká hezká procházka centrem Kutné hory (trasa na mapě). Parkování je zde možné pro osobní automobily, minibusy i autobusy.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Navštivte Muzeum stříbra v Kutné Hoře na Hrádku, Kostnici v nedaleké městské části Sedlec a zamířit můžete na zámek Kačina, který je jednou z nejvýznamnějších staveb empírové architektury. V zámeckém parku je možnost pořádání oblíbených pikniků.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.8/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více