Skanzen Třebíz - Národopisné muzeum Slánska

Třebíz, Džbán, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Středočeská vesnička Třebíz, rodiště spisovatele Václava Beneše Třebízského se nachází v kladenském okrese, jen asi deset kilometrů od Slaného. Je výjimečná tím, že zčásti funguje jako skanzen. Stojí zde řada malebných lidových stavení a v interiérech některých z nich si můžete připomenout život vesnického lidu minulých časů.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Skanzen který žije

Spisovatelův rodný dům s č. p. 19 najdete v Třebízi v původní zástavbě na návsi. Je v něm umístěn památník, o jehož založení se zasloužil J. Š. Baar a můžete si tu prohlédnout spisovatelovo dílo a různé památky. Na návsi vás upoutá Cífkův statek s č.p. 1. Do prostorného dvora výstavného stavení zdobeného barokním štítem vejdete krásnou klenutou bránou. Nachází se zde obytné prostory i sklady a vidět můžete i zajímavou černou kuchyni. Poblíž stojí Šubrtův statek, který slouží jako technické zázemí muzea. Selská usedlost č.p. 4 má podobu vesnického krámku a k vidění je tu  vše co se v obdobných obchůdcích na vesnici prodávalo. V Třebízi se dochovalo také několik výměnkářských chalup a usedlostí a v č.p. 10 je k vidění nefalšovaná ševcovna. Velice pěkná je i barokní stavba kostelíka sv. Martina, zvonička či výklenková kaplička Nejsvětější Trojice, jejíž součástí je i kašna, do které přitéká voda z „Třebízské studánky“.

Staročeský jarmak na statku

V Třebízi se konává na sklonku léta Staročeský jarmak s ukázkou dobových řemesel, hudbou a ochutnávkou staročeské kuchyně. V prosinci v čase Adventu je zejména pro děti určena akce, při které se seznamují se starobylými vánočními zvyky.

Třebízký skanzen je jedinečným místem, kde se podařilo spojit prostředí žijící vesnice s připomínkou starých zašlých časů. 

Kde se občerstvit

V obci můžete navštívit stylovou restauraci nacházející se v hotelu Pod Sluncem, kde se obyčejný pokrm mění na kulinářský zážitek.

Tipy na ubytování

Parkování 

Parkování je možné v obci.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Navštivte královské město Slaný a jeho přilehlé okolí s vyhlášenou krásnou přírodou. Ve městě můžete vidět tři bašty, které bývaly součástí městských hradeb, zachovalou Velvarskou bránu, nejstarší repliku Božího hrobu v Čechách a vydat se můžete také za poznáním po naučné stezce na Slánské hoře. Nedaleko Klobuk pak stojí při silnici směrem na Telce známý menhir, přezdívaný Zkamenělý muž nebo také Zkamenělý pastýř.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více