Lesopark v Zátiší s dětskými prolézačkami a Stezka čápa Vodňana

Vodňany, Písecko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Autor fotky: infocentrumvodnany.cz

Ve Vodňanech se v roce 2019 zrodila nová Stezka čápa Vodňana, kde si zábavu užijí celé rodiny s dětmi. Rozprostírá se v lesním parku Zátiší u vodňanských rybníků.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. prosince 2020

Stezka čápa Vodňana 

Stezka dostala pojmenování po legendárním čápovi Vodňanovi. Ten se do městečka rok co rok vracel a byl ornitology sledován při své dlouhé pouti na zimoviště pomocí vysílačky. V roce 2019 se však na vodňanské rybníky nevrátil a zjistilo se,že za nevyjasněných okolností zahynul v Turecku. Do Vodňan se však s kroužkem na noze vrátil jeho potomek, který dostal jméno Vodňánek. I ten už je sledován vysílačkou. Stezka se tedy na památku čapí legendy jmenuje Stezka čápa Vodňana.

foto: infocentrumvodnany.cz

Trasa je krátká, ale má hodně prvků

Stezka vede lesním parkem Zátiší v délce pouhých 440 metrů, ale obsahuje spoustu zábavy a poučení pro děti i dospělé. Prostřednictvím zábavných prvků seznamuje dospělé i děti se životem ptáků, ryb a dalších zvířat. Píše také o osobnostech, které Vodňany proslavily. Můžete obdivovat práci místních výtvarníků. Při procházce vás čeká 14 informativních zastavení.

foto: infocentrumvodnany.cz

K poznání dojdete zábavně a interaktivně

Jsou tu k vidění skutečně zajímavá autorská díla. Vznikla v rámci dílny architektů a sochařů. K interaktivní výuce pomáhají kromě čápa Vodňana například pryskyřicové stoly, lesní zvěř, ryby, hrníčky. Zahrajete si na dendrofon, nakouknete do ptačích budek. Uvidíte velké mravence, slepýše, Apolo, archu, kadibudku, Fullerovu báň a vyhlídku pro dva. Zahrajete si divadlo s vodňanskými kulisami, svezete se na lanovce. Dozvíte se i o životě významného výtvarníka Jana Zrzavého. Další část stezky lemují laminátové houby v nadživotní velikosti, prolézačky, děti na kopci najdou i hřiště. Objevíte zde zajímavé stolečky a židle. Informační cedule vás kromě poznání dovedou i k jednoduchým úkolům. Na vyhlídce budete obdivovat krásu města a vodňanských tří vodních ploch.

foto: infocentrumvodnany.cz

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Občerstvení zde k dispozici není, ale můžete si na jednom ze zastavení upéct buřty. Najíst se pak můžete v některé z restaurací v centru Vodňan. Třeba v Restauraci Zlatý soudek nedaleko Náměstí Svobody.

Upozornění

Stezka je krátká a na projití tedy nenáročná. Protože od vyhlídky však vedou dolů k silnici schody, pokud jedete s kočárkem, je lepší se vrátit zpět stejnou cestou.

Vlakem na výlet

Z vlakového nádraží ve Vodňanech půjdete pěšky 2 km k začátku Lesoparku.

Parkování a přístupnost

Automobil můžete nechat na Parkovišti u rybníků v ulici Zátiší. Stezka vede od Střední rybářské školy ve Vodňanech směrem do kopce lesním obloukem a stáčí se zase dolů k objektu rybářství a ochrany vod.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vodňany chránilo středověké opevnění
Kolem centra Vodňan objevíte pozůstatky městského opevnění. Městečko se nacházelo na jednom z ramen Zlaté stezky, která vedla z Bavor přes Prachatice do českého vnitrozemí. Bylo třeba ho významně ochránit. Původní středověké hradby se v mnoha místech dochovaly dodnes. Například jižní baštu nedaleko Zeyerových sadů si můžete prohlédnout. Pochází pravděpodobně ze 14. století. Hradební zdi jsou viditelné na většině obvodu města. U bašty na západním okraji najdete informační tabuli, která je věnována vývoji vodňanského opevnění.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více