Štola Johannes na Zlatém kopci

Boží Dar, Krušné hory a Podkrušnohoří
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: stolajohannes.cz

Zachovalý komplex důlních děl a podzemních komor nebývalých rozměrů si můžete prohlédnout na Zlatém kopci v česko-německém pohraničí. Štola Johannes je vzdálena 8 km od Božího Daru v Krušných horách.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. listopadu 2020

V podzemí si prohlédnete velkou komoru včetně šachty

Pro prohlídku štoly Johannes, která připomíná 500 let unikátní důlní historie, si můžete vybrat ze dvou tras. Obě jsou časově poměrně náročné a počet účastníků je na obou omezen na nejvýše 10 osob. Proto je nutná rezervace dopředu. Uvnitř štoly jsou nainstalovány figuríny horníků v pracovních pozicích a také informační tabule.

foto: stolajohannes.cz

Základní trasa

Na této trase projdete štolou, vystoupáte do menší dobývky. Uvidíte zatopené hloubení po Stříbrné žíle. Prohlédnete si velkou komoru včetně šachty. Štolou Johannes se vrátíte zpátky na povrch. Odtud půjdete k budově ručního žentouru, kterým se ze šachty tahala ruda na povrch. Pak se vrátíte k obslužnému objektu. Tato prohlídka trvá zhruba hodinu, ale k tomu je třeba připočítat čas pro zapůjčení a odevzdání výbavy a také cesty ke štole.

foto: stolajohannes.cz

Velká trasa

Tato trasa nejprve začíná jako základní. Od velké komory však si půjdete prohlédnout ještě nejstarší část dolu. Budete stoupat po žebřících, prohlédnete si velkou dobývku, projdete labyrintem menších komůrek a dobývek, opět budete stoupat po žebřících. Ti opravdu kurážní z vás si mohou zkusit prolézt nízkou chodbu, tzv. plazivku. Prohlídka podzemí končí návratem na povrch šachty lezením po žebřících z hloubky zhruba 40 metrů. Poté si prohlédnete žentour a vrátíte se k obslužnému objektu. Tato trasa vám zabere 2,5 až 3,5 hodiny.

foto: stolajohannes.cz

Co s sebou na prohlídku

Na návštěvu štoly si vezměte teplé oblečení a holinky. Zdarma vám zapůjčí bezpečnostní helmu se svítilnou, plášť  a rukavice. Případně i holinky, pokud nebudete mít vlastní. Na trase je totiž běžně voda skoro až ke kolenům. 

Tipy na ubytování

Občerstvení

Svačinu a pití si vezměte s sebou.  Po návratu se můžete občerstvit v některé z restaurací na Božím Daru. Například v Restaurantu St. Anna, nebo v Restauraci Radniční sklípek.

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat na malém parkovišti Zlatý kopec, dojedete tam z Božího Daru. Od parkoviště dojdete k obslužnému objektu po sto metrech.

Poloha na mapě

Tip na další výlet na Božím Daru

Do Božího Daru za Ježíškem
Na výlet se můžete vydat do 8 km vzdáleného Božího Daru. Projděte si s dětmi Ježíškovu cestu. Začíná u Infocentra na radnici. Malý okruh je dlouhý 5,6 km a je určen pro malé děti. Dlouhý měří skoro 13 km a doporučuje se spíše zdatným turistům. Po cestě jsou umístěny domečky. Představují zastávky se zajímavými úkoly. Děti budou poznávat stopy zvěře, stromy listů a plodů, pokusí se uhádnout, co k sobě patří, označovat, co je správné a podobně. Na všech zastávkách bude děti vítat Ježíšek a jeho přátelé. U většiny domečků jsou umístěny také atrakce pro zábavu a odpočinek. Kolotoče, houpačky a podobně.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.