Zřícenina hradu Hasištejn

Místo, Krušné hory a Podkrušnohoří
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Autor fotky: Petr Kinšt CC BY-SA 3.0

Nad obcí Místo nedaleko Kadaně a Klášterce nad Ohří objevíte rozlehlou zříceninu. Na skalnatém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka ční pozůstatky mohutného hradu Hasištejn. Zřícenina je volně přístupná a její dominantou je válcová věž, která slouží návštěvníkům jako rozhledna.

Autor článku: Radomír Němeček, 24. března 2021

Hrad vznikl ve 14. století a byla v něm obrovská knihovna

Areál feudálního sídla byl nad údolím Prunéřovského potoka založen v první polovině 14. století. Gotický hrad sloužil do první poloviny 17. století, kdy ho panovníci po požáru opustili a pak začal chátrat. Za období rozkvětu se při tom dá považovat konec 15. století. Tehdy se zde usadil Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic, podle něhož získal hrad jméno. Za jeho vlády se na hradě nacházela jedna z největších knihoven v českých zemích.

foto: Lukáš Kalista CC BY-SA 4.0

Hassenstein znamená Skála nenávisti

Hrad měl ve své době strategický význam pro obranu země. Chránil horské průsmyky. Vznik hradu opřádají pověsti, s kterými se na místě seznámíte. Mezi populární patří pověst podle německého názvu Hassenstein, což v překladu znamená Skála nenávisti. Další pověstí je Stařenčino zjevení.  Pozůstatky hradu jsou dnes chráněnou kulturní památkou.

foto: Lukáš Kalista CC BY-SA 4.0

Co v místě uvidíte

Areálu zříceniny v současnosti vévodí vysoká válcová vyhlídková věž, k vidění jsou zbytky interiérů hradu, malá a velká věž s vyhlídkou, kaple a sklepní prostory.

Tipy na ubytování

Pozornost poutá rozhledna ve válcové věži

Žádný z návštěvníků rozlehlého areálu zříceniny si nenechá ujít výstup na kamennou válcovou věž. Ta je vysoká 25 metrů. Musíte zdolat 116 schodů, aby se vám naskytl úchvatný výhled na Krušné i Doupovské hory a dohlédnete až k Českému Středohoří. Uvidíte také například i věže Tepelné elektrárny Prunéřov.

foto: Lukáš Kalista CC BY-SA 4.0

Populární jsou společenské akce

V příhodných dobách letní sezony se na zřícenině konají různé akce. Tradici má například hudební Fesťáček pod hradbami na nádvoří. Populární je akce Okno do středověku s dobovými tanci, řemesly, bitvou v podhradí i na hradbách.

Občerstvení

V letním období bývala v areálu otevřena stylová restaurace s venkovním posezením, podle aktuálních informací však už není v provozu. Stánky tu bývají při pořádaných akcích. Lepší tedy je se předem informovat na aktuální situaci a přibrat pro jistotu občerstvení do batohu s sebou.

Upozornění

V areálu zříceniny se nesmí jezdit na kolech ani jiných vozidlech. Naopak smějí do areálu vjíždět rodiny s kočárky a vjezd je dovolen vozíkům pro nemocné.

Parkování a přístupnost

K parkování automobilů slouží parkoviště přímo u zříceniny. Z parkoviště na svůj cíl uvidíte, nemůžete zabloudit. Nejbližší autobusová zastávka je v obci Místo, zhruba 0,5 km po žluté turistické značce. V obci Prunéřov je zastávka 2,5 km po modře značené turistické trase.

Poloha na mapě

Kam na další výlet

V teplém počasí na koupaliště Prunéřov
V letním období uděláte radost dětem, když s nimi zavítáte na koupaliště v Prunéřově. Umělá nádrž na Prunéřovském potoku se nachází ve volné přírodě pod zříceninou Hasištejn. Koupaliště o rozměrech 60 krát 80 m, je obklopeno lesy a zelení. Nádrž je betonová a břehy jsou travnaté s pozvolným vstupem do vody. Hloubka vody je 0,6 - 3,5 metru. Oceníte dvě skluzavky i skokanskou věž. Malé děti se budou radovat v brouzdališti, jsou tu pro ně také instalované prolézačky. Na břehu najdete stánky s občerstvením, převlékací kabinky a toalety.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.