Státní zámek Kunštát

Kunštát, Moravský kras, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Původní kamenný hrad pochází ze 13. století, později byl přestavěn na renesanční zámek. Zámek Kunštát najdete ho na výběžku nad stejnojmenným městem v okrese Blansko.

Autor článku: Radomír Němeček, 2. listopadu 2020

Šlechtické sídlo se zaměřuje hlavně na bydlení

Interiéry, které můžete navštívit, prezentují život šlechticů.. Poznáte hlavně to, jak žili poslední držitelé panství. Byla jimi hrabata  Coudenhove-Honrichsové. Uvidíte také nejstarší prostory původního hradu.

foto: zamek-kunstat.cz

Prohlídky je možné absolvovat v okruzích

 • Reprezentační prostory jižního křídla. V tomto základním okruhu se seznámíte s bydlením posledních šlechtických majitelů. Prostory jsou autentické, nebyly novodobě upravovány. Prohlídka vás zavede do prvního a druhého patra jižního křídla zámku.
 • V erbu tří pruhů. Projdete se výstavní expozicí. Zabírá středověké a renesanční části zámku. Přiblíží 400 let historie rodu na pozadí dějin Moravy. Ukáže oslnivou kulturu válečníků, stavitelů hradů, zakladatelů klášterů, zemských úředníků a dvořanů.
 • Okruh Hrad. Jde o výběrovou prohlídku, zaměřenou na stavební a majetkoprávní vývoj hradu. Obsahuje jednotlivá zastavení. Navštívíte hradní nádvoří, branskou věž, hradní palác a rytířskou síň. Nahlédnete do výsledků stavebně-historického průzkumu.

Upozornění

Okruh Hrad se nedoporučuje dětem do 15 let, není pro ně uzpůsoben. Pro první a druhý stupeň základních škol má hrad nachystány výukové programy.

Tipy na ubytování

Hrad Kunštát dětem

K prohlídkové trase V erbu tří pruhů si můžete na pokladně zámku vyzvednout pracovní list pro předškolní děti. Doprovodný materiál je určen malým návštěvníkům ve věku od 3 do 7 let, ale zabaví se jeho vyplňováním i děti starší.

Zámecká zahrada Hrabůvka

Pod zámkem se nachází terasovitý sad, osázený habry. V roce 2005 se dočkala zahrada revitalizace. Stalo se tak na základě historických pramenů. Součástí zahrady je pěkné vyhlídkové místo,z něhož budete mít Kunštát jako na dlani. Ještě níže pod zámkem je Panská zahrada, kterou oblévá voda rybníčka. Dojdete na ni po pěkném dřevěném mostku.

Kde se občerstvit

V centru města Kunštát můžete zavítat například do restaurace Na Bělidle, kterou najdete na Náměstí Krále Jiřího. Dá se zde pohodlně zaparkovat a mají i venkovní zahrádku.

Parkování a přístupnost

Auto zaparkujete na parkovišti Zámek Kunštát vedle Panské zahrady. Z parkoviště se k zámku dostanete Zámeckou ulicí. Z ní odbočíte pod zahradou Hrabůvka vlevo na cestu, která vás k zámku odvede. Celkově však ujdete pouze půl kilometru.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Můžete si prohlédnout psí hřbitov
Před branou kunštátského zámku se nachází proslulá rarita – unikátní psí hřbitov. Byl založený koncem 19. století. Patří k nejstarším psím hřbitovům v Evropě a odpočívají zde miláčci zámeckých pánů. Celkem si můžete prohlédnout 16 pomníčků. Nejstarší nese jméno Lux. Většina pomníčků s čitelnými nápisy obsahuje německá jména Issi, Zuppi, Flott, Mopsi. Jeden nápis, z roku 1921, oznamuje, že tu odpočívá česká fenka Žolička. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zámecká 1
Kunštát 67972
+420 516 462 062
kunstat@npu.cz
zamek-kunstat.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro dva
 • když prší
 • Zámky
 • Zahrady a parky
 • pro seniory
 • Architektonické památky
 • Kaple
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.