Slavětínská rozhledna na Markoušovickém hřebeni

Radvanice, Adršpašsko-teplické skály, Královéhradecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Na Markoušovickém hřebeni (708 m n. m.) na Trutnovsku v Královéhradeckém kraji byla v létě 2014 otevřena zcela nová rozhledna. Má ocelovou konstrukci kombinovanou se dřevem a na její realizaci včetně příjezdové komunikace se významně podílely Lesy ČR. Vysoká je 22 metrů a má čtyři podlaží.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. května 2020

Za rohlednou do Jestřebích hor

Rozhledna, která se nachází uprostřed Jestřebích hor, v lokalitě na pomezí katastrů čtyř obcí - Chvaleč, Radvanice, Trutnov a Velké Svatoňovice. Ty jsou součástí Žacléřské vrchoviny a jejich téměř dvacetikilometrový převážně zalesněný hřeben se táhne ve směru od východu k západu mezi údolím Metuje u Hronova a údolím Petříkovického potoka. 

Zažijete jedinečné výhledy 

Pokud vyšlapete 90 točitých  schodů na vrchol rozhledny,  otevřou se vám jedinečné výhledy na Krkonoše, Rýchory, Vraní hory, Kladské pomezí,  Javoří hory, Orlické hory nebo region České Skalice s vodní nádrží Rozkoš. Doufejme, že zde brzy přibudou na všech čtyřech světových stranách i tabulky s popisem toho, co nám nádherná krajina nabízí k pozorování. Rozhledna je celoročně volně přístupná a její návštěva je bezplatná. 

Výhledy z rozhledny

Na rozhlednu rozhodně nezabloudíte

Nejsnadnější a nejrychlejší cesta je autem,  možné je jet z Trutnova i autobusem. Před Trutnovem (ze směru od Úpice) zahnete u elektrárny v Poříčí pod viadukt a po pár stech metrech pojedete doprava do obce Lhota. Na konci vesnice je první parkoviště, následují ale ještě další dvě bezplatná parkoviště. Z posledního pak půjdete po zelené turistické značce zhruba půl kilometru až k cíli vaší cesty.  

Tipy na ubytování

Občerstvení

Nejbližšší možnost občerstvení se nachází na Jestřebí boudě, na zelené trase směrem na rozhlednu Žaltman (3 km). Další možnost je posedět v restauraci v Radvanicích. 

Parkování

Parkování doporučujeme v Radvanicích odkud můžete vyrazit jak na Slavětínskou rozhlednu, tak i na nedalekou rozhlednu Žaltman.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Na Slavětínskou rozhlednu  se můžete vydat pěšky z obce Lhota po červenožluté značce (zhruba 2 km), z posledního parkoviště pak po zelené turistické značce až k rozhledně. Svůj výlet však nemusíte zakončit zde, ale doporučujeme si jej prodloužit ještě o 2,5 km, kdy půjdete stále po zelené značce až do osady Paseky. Zde se nachází restaurace Jestřebí bouda, jinak také zvaná Řehačka. Je to oblíbené výletní místo pro turisty a v zimě pro běžkaře. Miloval jej i Karel čapek a nazval ho Brendy. Cesta k Jestřebí boudě od rozhledny je dlouhá 2,5 km, zabere vám půl hodiny pěší chůze. Při zpáteční cestě, kterou doporučujeme zvolit stejnou opět po zelené značce až k parkovišti, si nezapomeňte prohlédnout dva velké vojenské bunkry. Jedná se o pěchotní srub T-S44 „Na Pahorku“. Při pohledu na betonové monstrum vás možná trochu zamrazí, ale díky okolní krásné přírodě se vám nálada určitě nepokazí a hezký dojem z příjemného výletu si z Jestřebích hor určitě odnesete.       

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • se psem
  • Vyzkoušeli jsme
  • Rozhledny
  • pro dva
  • Vyhlídky
  • pro seniory
  • Hory a pohoří
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Královéhradecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.