Zámek Ratibořice

Česká Skalice, Babiččino údolí, Královéhradecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10

Zámek Ratibořice k sobě láká každoročně tisíce návštěvníků, a to nejen v letní sezóně, ale také v době, kdy se zde konají různé akce. A těch zde pořádají skutečně hodně. Zmiňme například Vánoce či Velikonoce, kdy na zámek přijíždí „panstvo“ v dobových kostýmech a vše je zde uspořádáno jako za starých časů kněžny Kateřiny Zaháňské.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. dubna 2020

Kněžna Zaháňská vtiskla zámku dnešní podobu

Vraťme se však trochu do historie: První písemná zmínka o panském sídle v Ratibořicích pochází z roku 1388, kdy jej vlastnil  rytíř Vaněk ze Žampachu (jinak také psaný z Ratibořic). Ve druhé polovině 15. století již Ratibořice patřily k rýzmburskému panství, následně  tvrz (sídlo majitele) chátrala, až docela zanikla. Zvrat nastal zhruba o sto let později, když Ratibořice získal společně s Rýzmburkem rod Smiřických a připojil ho k náchodskému panství. Další majitelé byli Trčkové z Lípy, a když získal náchodské panství kníže Lorenzo Piccolomini, nechal si postavit v Ratibořicích podle vzoru italských letohrádků letní sídlo - barokní zámeček. V roce 1792 koupil celé panství Petr Biron, vévoda Kuronský a Zaháňský. Po jeho smrti zdědila Náchod a Ratibořice dcera Kateřina Frederika Vilemína Benigna vévodkyně Zaháňská, princezna Kuronská.  Paní kněžna, kterou známe z románu Babička od Boženy Němcové, nechala zámek v roce 1826 přebudovat ve stylu klasicismu a empíru. Vznikl zde v té době také park, lovecký pavilon a palmový skleník. Po smrti vévodkyně Zaháňské v roce 1839 bylo panství prodáno a posledními majiteli zámku se stali členové rodu Schaumburg – Lippe, a to až do roku 1945, kdy byl objekt zestátněn.

Nabídka dvou prohlídkových okruhů 

Veřejně přístupný zámek patří společně s dalšími historickými objekty  v Babiččině údolí do správy Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově.  Jedná se o Národní kulturní památku. Prohlídka zámku je možná pouze s průvodcem a je  rozdělena do dvou okruhů. První je nazván "Doba vévodkyně Zaháňské" - navštívíte jednotlivé salóny  z období klasicismu, empíru a biedermeieru. Obdivovat můžete také vzácné obrazy a kolekci evropského porcelánu a skla.  Druhý prohlídkový okruh "Zámek Ratibořice" zahrnuje celý zámek a interiéry z doby posledních soukromých majitelů na přelomu 19. a 20. století. Místnosti jsou zařízeny nábytkem z 19. století, který doplňují mimo jiné obrazy knížecí rodiny Schaumburg - Lippe, jsou zde také osobní předměty příslušníků rodiny. 

Občerstvení

Před vstupem do zámku je stánek s rychlým občerstvením. Další restaurace se nabízí o kousek dále v hotelu Holzbecher.

Tipy na ubytování

Kudy do zámku?

  • Autem - k placenému parkovišti před zámeckým parkem.
  • Autobusem - je možné se sem dostat také autobusem (do Ratibořic nebo Zlíče)  
  • Vlakem do České Skalice a poté 3 km pěšky nebo autobusem k zámku

Parkování

Veřejné placené parkoviště je před vstupem do zámeckého areálu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Po návštěvě zámku, která trvá půl hodiny nebo hodinu – podle zvoleného prohlídkového okruhu, si projděte ještě zámecký park. Půjdete  okolo jezírka ke skleníku, který zde stojí již od roku 1830. Bathildina stezka vás zavede až do Babiččina údolí k Rudrovu mlýnu, dále k  historickému vodnímu mandlu a k sousoší Babičky s vnoučaty, které zde vytvořil v roce 1922 sochař Otto Gutfreund. Pak se již dostanete ke Starému bělidlu, kde se odehrával děj románu Babička od Boženy Němcové.  Váš výlet končí u Viktorčina splavu na řece Úpě a cestou zpátky k zámku si můžete odpočinout a občerstvit se třeba u blízkého Panského hostince.  

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více