Sládečkovo vlastivědné muzeum

Kladno, Kladensko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

V kladenském Sládečkově vlastivědném muzeu ve Středočeském kraji najdete zajímavou a bohatou sbírku. Jsou v ní  předměty z oblasti archeologie, geologie, numismatiky, nachází se zde sklo, porcelán, gramofonové desky, nahrávky, fotografie, filmy, knihy, plány, mapy, písemnosti a tisky, sbírkový fond obsahuje rozličné předměty z kovu i ze dřeva, textilní výrobky, exponáty zoologické, paleontologické i petrografické.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Předměty z pozůstalost A. Zázvorky, A. a M. Zápotockých, J.V. Daneše a dalších

Řada předmětů pochází ze soukromého vlastnictví, ať se jedná o koupi, pozůstalosti nebo dary. Například gramofonové desky s hudbou i mluveným slovem pochází částečně z pozůstalosti Antonína Zápotockého, diapozitivy z pozůstalosti geografa J. V. Daneše, písemnosti a tisky rovněž částečně z pozůstalosti M. Zápotocké, A. Zázvorky a J. V. Daneše.

foto: omk.cz

Více než pestrá přehlídka zajímavých exponátů

Muzeum ukrývá řadu velice zajímavých exponátů, mezi nimi například kosterní pozůstatky získané při záchranných výzkumech v Kladenském okrese, keramika, fotografie zachycující významné osobnosti i události Kladenska, knihy regionálních autorů, například Marie Majerové, V. Beneše Třebízského, bohoslužebné předměty, církevní ornáty, uniformy, dřevěné nádobí, hračky, nábytek a mnohé další. Každý si zde určitě najde to, co zajímá právě jeho. 

foto: omk.cz

Pobočkou muzea je skanzen, bunkr, galerie i rotunda

Sládečkovo muzeum má však navíc i několik dalších zajímavých poboček. Jsou jimi Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna, Bunkr v Bratronicích, Zámecká galerie v Kladně, ale muzeum zajišťuje i prohlídky rotundy na Budči u Zákolan poblíž Kralup nad Vltavou. 

Muzeum má bezbariérový přístup, zakoupit si zde upomínkové předměty.

Tipy na ubytování

Projděte se kladenskými parky

V Kladně se kromě zajímavého Sládečkova muzea a dalších zajímavostí nachází několik městských parků, včetně parku Trilobit v centru města. Kovové konstrukce mají podobu stromovitých plavuní, průlezka s fontánou připomíná hřbet Edaphosaura a kromě odpočinku je park určen i pro aktivní pohyb, například milovníky pro in-line bruslí, cyklisty a další. Uprostřed Kladna se rozprostírá park Sítenské údolí, protkaný mlatovými cestami, jezírky, osazený kamennými stavbami, lavičkami, vybavený dětským hřištěm a mnohým dalším.

Kde se občerstvit

Pokud vám vyhládne, můžete vyzkoušet mexickou restauraci La Paz na Ctiborově ulici, restaurant Loreta „Piccola“ na náměstí Svobody či třeba zaskočit do kavárny a cukrárny Venezia na Váňově ulici.

Parkování

Zaparkovat můžete u muzea zdarma.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se na nedalekou Kožovu horu. Nachází se zde restaurace s 35 m vysokou rozhlednou, ze které je pěkný výhled do kraje a která je přístupná jako jedna z mála po celý rok. V těsné blízkosti se rozkládá letiště, využívané zejména pro lety bezmotorových kluzáků, které nabízí možnost vyhlídkových letů.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.