Hrad a zámek Velhartice s pivovarem

Velhartice, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Hrad Velhartice se vypíná nad stejnojmennou obcí nedaleko Sušice v západních Čechách. Při jeho návštěvě budete obdivovat neobvyklou hradní architekturu s kamenným mostem. Navštívit můžete i bývalý hradní pivovar.

Autor článku: Petr Kouba, 25. září 2020

Věž a palác spojuje unikátní most

Hrad Velhartice tvoří Jižní palác, který na přelomu 13. a 14. století začali stavět pánové z Budětic a pokračoval Bušek starší. Jeho syn Bušek mladší nechal později vystavět gotický Rajský palác a obrannou věž Putnu. Oba Buškové se těšili přízni Karla IV. a stali se jeho komorníky a rádci. Na první pohled vás upoutá nejznámější dominanta. Kamenný most je dlouhý 30 m, na obou koncích uvidíte padací mosty, které umožňovaly osazenstvu schovat se při dobývání buď ve věži nebo v Rajském domě. Podle toho, kde se zrovna cítili bezpečně

foto: Václav Šváb

Na co se můžete těšit

  • Okruh Gotický hrad – Prohlédnete si hradní cisternu, sklepy, bývalé interiéry Rajského paláce, čeká vás vyhlídka z mostu a prohlídka věže. Seznámíte se s tím, jak žila šlechta ve středověku, a to díky šachové hře Tomáše Štítného ze Štítného.
  • Okruh Renesanční zámek – Uvidíte renesanční interiéry zámku. Například rodinnou místnost, šatnu šlechtičny, komůrku komorné, jídelnu, hernu, taneční sál a loveckou chodbu. Poznáte filozofii šlechtické rodiny, způsob jejího života i hry, které se kdysi hrály.
  • Audiovizuální promítání - V sále pod zámeckým křídlem se můžete zúčastnit programu, který je zaměřem na historii a obnovu hradu. Je doplněn o vyprávění a fotografie.
  • Volná prohlídka areálu a pivovaru - Bez průvodce si můžete prohlédnout horní a spodní nádvoří, bývalý hradní pivovar s interaktivní výstavou, zbytky vinopalny, zadní parkán. Jsou připraveny i hry, které si s chutí zahrajete. Můžete se dívat také z vyhlídky na údolí říčky Ostružná. Během léta si děti vyzkouší střelbu z kuše, luku nebo trebuchetu.
  • Skanzen lidové architektury – V předhradí můžete obdivovat lidovou architekturu ve skanzenu. Vyrostl na plochách starých základů původních staveb. Ty sem byly přeneseny z pošumavského předhůří, kde je nebylo možné již zachránit.
foto: Václav Šváb

Hradní pivovar opět slouží hostům

Bývalý hradní pivovar najdete na dolním nádvoří. Objekt se postupně dočkal celkové rekonstrukce, jejíž výsledky můžete sami posoudit. Navštívíte restauraci, kde si můžete objednat pivo, nealko a něco dobrého k jídlu. Objevíte tu i přednáškové a výstavní prostory. Občas se tu pořádají kulturní akce.

foto: Václav Šváb

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Občerstvit se můžete ve zmíněné Restauraci u hradního sládka přímo v komplexu hradu a zámku. Je umístěna v hradním pivovaru na dolním nádvoří.

Vlakem na výlet

Chcete-li vyrazit na výlet vlakem, vystupte v železniční stanici Nemilkov. Z vlaku půjdete pěšky na hrad 5,5 km pěšky jedním směrem. Trasa na mapě

Parkování a přístupnost

Automobil pohodlně zaparkujete na parkovišti  Velhartice – hrad. Z parkoviště půjdete k hradu necelých 500 m.

Poloha na mapě

Tip na výlet s dětmi

Projděte se místy, kudy chodíval Jan Werich
Pokud se chcete ještě více dozvědět o malebném kraji kolem Velhartic, můžete se projít Naučnou stezkou Velhartice. Stačí, když se z hradu vrátíte na parkoviště. Tam stezka začíná. Projdete se jejím prostřednictvím nejen centrem obce, ale zavede vás do údolí říčky Ostružná. Na pěti zastaveních se ledacos dozvíte. Třeba to, že v kraji na Klatovsku velice rád a často pobýval herec Jan Werich. Právě u jeho chaty, kterou nechal navrhnout podle pohádky Karafiátových Broučků, stezka končí.

Poděkování

Za krásné fotky děkujeme fotografovi Václav Šváb. Prohlédněte si jeho další tvorbu

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.