Pošumavská jižní dráha – Nové údolí

Stožec, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

V zaniklé šumavské osadě Nové Údolí na břehu Studené Vltavy se na státní hranici můžete svézt nejkratší mezinárodní železnicí na světě. Jde o atrakci Pošumavská jižní dráha, která vede z Čech do Bavorska, a měří pouhých 150 metrů.

Autor článku: David Hlisník, 20. října 2023

Svezete se třeba šlapací drezínou

Krátká železnice je v nadmořské výšce 800 m vedena na původním náspu tratě Volary - Pasov. V turistické sezoně se tu svezete replikami parní lokomotivy a šlapacích drezín pod majestátným Hochsteinem.

Pošumavská jižní dráha

Potěší vás služby ve vagonech

V areálu Pošumavské jižní dráhy jsou navíc tři odstavené vagony. Jeden z nich slouží jako muzeum Pošumavských železnic. Prohlédnete si soubor dobových fotografií bývalého nádraží Haidmühle, na časové linii si připomenete naši historii. Zaujme vás  trojrozměrný model bývalé osady Nové Údolí.

Jak zabavit děti

Děti si samy mohou rozhodnout, jestli pojedou do Bavor rychlíkem nebo osobákem. Zazvoní na zvonec, zkusí si čepici a píšťalku, vyřádí se při plnění Zkoušky drážního skřítka.

Tipy na ubytování

Kde zaparkovat

Buď přímo u dráhy nebo u blízkého Hotelu Nové Údolí.

Kde se občerstvit

Jeden ze tří starých vagonů slouží jako krčma Vagon s posezením venku. Kromě občerstvení nabízí pohlednice, mapy, suvenýry, pamětní jízdenku a razítko. V blízkosti se nabízí vrt s šumavskou vodou.

Přístupnost

  • V Novém Údolí končí klasická trať, takže můžete přijet vlakem.
  • Jezdí sem i autobus.
  • Místem vedou cyklotrasy č. 1023, 1024, EV 13.

Poloha na mapě

Kam na výlet

Zastavte se v bývalé zdejší celnici a prohlédněte si výstavu Klostermannova Šumava. Můžete se vydat na procházky třeba k Plešnému jezeru nebo na Trojmezí, projít se okolím hranice a nebo zavítat do 1 km vzdálených Borských Mlýnů (Haidmühle).

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více