Skalní město a zřícenina hradu Rabštejn

Oskava, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

U Rýmařova na Jesenicku láká turisty a horolezce Rabštejn, největší skalní město severní Moravy. Vyhlídkové skály najdete v Hraběšické hornatině 2 km severně od Bedřichova. Horský hřbet se svažuje do údolí říčky Oskavy a skládá se ze dvou částí.

Autor článku: Radomír Němeček, 5. ledna 2021

Přední skály

V seskupení předních skal objevíte devět věží z nichž tři – Druhá věž, Třetí věž a Květina dosahují výšky až 20 metrů. Je zde dále například Velbloud, Věž u buku, leze se i na masiv Okrajové skály, Kámen mudrců, Rigu, Pannu a další věže. Cesty jsou jištěny kruhy, nýty a borháky. K dispozici jsou vklíněnce, smyčky, hexentry a friendy.

Na vyhlídku na Zadní skály 

Zadní skály dosahují dokonce výšky až 35 metrů. Na temeni skal se nachází vyhlídka se zábradlím. K ní se dostanete po úzkém a strmém dřevěném žebříku, který vede puklinou. Z vyhlídky uvidíte vrcholy Jeseníků, Hraběšickou vrchovinu a dohlédnete až na Hanou.

foto: sumperk.cz

Zaleze si zde každý

Ve skalním městě si můžete užívat výhledů do kraje ze skalních věží. Je tu pro vás přichystáno 200 tras a cest různých druhů obtížnosti. Pokud jste jen rekreační lezci, přijdete si na své. Pokud vyhledáváte silnější adrenalin, určitě vás lezení také uspokojí. Skály jsou bohatě členěné a pevné. Lézt se dá stěnami, převisy, komíny nebo spáry. Po celou dobu se budete pohybovat v nadmořské výšce okolo téměř 800 metrů.

Zřícenina hradu Rabštejn

Na dvou skaliscích zadních skal, vysokých 25 a 35 metrů, jsou pozůstatky hradu Rabštejn. Ve své době byl nejvýše postaveným hradem na Moravě. Dochovaly se z něj však jen nepatrné zbytky zdí, jimiž se procházelo do hradního dvorku, zbytky okružního zdiva a stropy hradního příkopu. Skoro vše je však již zarostlé lesem. Podle legendy získal hrad svůj název kvůli prstenu havrana. Hradní pán tu upadl do zajetí. Pták mu přinesl prsten, který později věnoval své dívce. Ta ho však zahodila.

Občerstvení

Pod skalami se na louce nachází stylová turistická chata Rabštejn s restaurací. Objevíte zde i studánku.

Jak do skalního města

  • Do skalního města se můžete vydat buď z Bedřichova (po červené turistické trase 4 km) nebo ze sedla Skřítek (po modře značené turistické trase 7 km) a nebo
  • Pokud pojedete autobusem z Rýmařova, vystoupíte na zastávce Oskava Bedřichov. Na trase autobusových linek Šumperk - Rýmařov - Bruntál je autobusová zastávka na sedlu Skřítek.

Parkování

Automobil můžete zaparkovat v Bedřichově na ploše Rabštejnská Lesovna. Parkoviště je také v horském sedle Skřítek u motorestu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Naučná stezka Po hřebenech - světem horských luk
Ze sedla Skřítek se můžete vydat na procházku naučnou stezkou Po hřebenech – světem horských luk. Je dlouhá 12 km a vede po červeně značené turistické trase až k Ovčárně. Objevíte na ní 12 zastavení s popisem místních rostlin, krajiny a živočichů. Nemusíte ji však absolvovat celou. Například k pozoruhodnému skalnímu útvaru Ztracené kameny dojdete po necelých 2 kilometrech. Jsou tvořeny metamorfovanou horninou. Od skalního bloku sbíhají dolů po svahu balvanové proudy. Pokud budete mít štěstí na pěkné počasí, je odtud nádherný výhled do daleké krajiny.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.