Rozhledna Žalý
Benecko, Krkonoše a Podkrkonoší

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
9/10

Hora  Žalý, která je tvořena dvěma vrcholy, se nachází ve střední části Krkonoš nedaleko od Benecka a Vrchlabí. Vyšší vrchol - Zadní Žalý (1036 m) tvoří krátký plochý hřbet a od něho vybíhá skalnatý hřeben Žalský kozí hřbet, který spadá až do údolí Labe. Na nižším vrcholu, který se nazývá Přední Žalý (1019 m),  je postavena kamenná rozhledna.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. dubna 2020

Rozhledna měnila svoji podobu 

Již v roce 1836 zde vznikla dřevěná vyhlídka, kterou po 53 letech nahradila 15 m vysoká železná rozhledna. O rok později k ní přibyla i dřevěná restaurace, a tak se místo stalo vyhledávané výletníky z celého kraje. Zdálo se však, že je železná konstrukce málo stabilní, a tak bylo v roce 1892 rozhodnuto postavit  zde 18 metrů vysokou masivní kamennou čtyřbokou rozhlednu, kterou pojmenovali František Josef I. O tuto stavbu se zasloužil hrabě Jan Nepomuk František Harrach a díky němu tak na Žalým vznikla jediná .kamenná rozhledna v celých Krkonoších. V roce 2012 byla zrekonstruována a jsou vyvíjeny snahy, aby byla stavba zařazena mezi kulturní památky. 

Úchvatný výhled na Krkonoše a Podkrkonoší

Pokud vystoupáte po 89 schodech na vyhlídkovou plošinu ve výšce 16,5 metrů, otevře se vám nádherný pohled na velkou část Krkonoš. Za hezkého počasí uvidíte Kotel, mohylu Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší, Medvědín, Černou horu i Sněžku. Při pohledu do kraje můžete dokonce spatřit  Bezděz, Trosky, Kozákov, vrch Tábor i Zvičinu a Ještěd.

Příjemné posezení v horské boudě 

Chata přilehlá k rozhledně několikrát vyhořela a byla znovu obnovena. Nakonec zde byla postavena v roce 2009 napodobenina původní roubené turistické chaty. Turisté zde naleznou při nepříznivém počasí úkryt a nezbytné sociální zařízení, dokonce je možné si v chatě zakoupit suvenýry či posedět v restauraci. Úžasná jsou zdejší kachlová kamna a oblíbené je i posezení na terase, odkud je nádherný výhled do kraje.

Jak k rozhledně

Na Přední Žalý vás dovedou značené stezky z Vrchlabí (žlutá TZ) či od Horních Míseček (červená TZ – Bucharova cesta) nebo z obce Benecko (červená TZ). Na Přední Žalý také vede čtyřsedačková lanovka z Herlíkovic, která přepravuje i kola. V provozu je po celý rok. 

Parkování

Zaparkujte na parkovišti Křížovky a dále pokračujete pěšky po značené turistické trase až k rozhledně.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Na kamennou rozhlednu na vrchu Přední Žalý se můžete nechat vyvézt čtyřsedačkovou lanovkou z areálu v Herlíkovicích – Bubákov. U areálu, který se nachází pár kilometrů za Vrchlabím směrem na Špindlerův Mlýn, můžete zaparkovat zdarma svůj vůz. Je možné sem dojet také autobusem z Vrchlabí. Za necelých 10 minut vyjedete na horní stanici lanovky a odtud je to k rozhledně 150 metrů. Po vystoupání na vyhlídkovou plošinu si užijete nádherné výhledy a po sestupu doporučujeme občerstvení v přilehlé horské chatě. Zpátky do Herlíkovic můžete jet opět lanovkou nebo se vydat  pěšky. Půjdete zhruba 1,5 km k rozcestníku pod Zadním Žalým a odtud po žluté turistické značce asi 3,5 km do Herlíkovic. Zelená TZ vás povede asi 0,5 km po ulici Za Řekou až do areálu, odkud jste vyšli na svoji trasu. Cesta zpátky je dlouhá zhruba 6 km a měli byste ji zvládnout za 1,5 hodiny.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Benecko
+420 481 010 208
rozhledna@zaly.cz
http://zaly.cz

Štítky

  • Poznávací
Jak se vám líbí článek
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Vyberte si ubytování

Penzion Flora

Krkonoše a Podkrkonoší Janské Lázně

0/10
Cena od 390 Kč do 950 Kč

Pension Monika

Krkonoše a Podkrkonoší Špindlerův Mlýn

0/10
Cena od 550 Kč do 1100 Kč

Čapkova chata

Krkonoše a Podkrkonoší Pec pod Sněžkou

0/10
Cena od 550 Kč do 810 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více