Rozhledna Špulka na vrcholu Březák

Divišov, Posázaví, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Ve středních Čechách nad obcí Lbosín u Divišova na Benešovsku můžete navštívit zajímavou dřevěnou Rozhlednu Špulka. Dostanete se k ní po naučné stezce na vrchol Březák (533 m n.m.), kde byla postavena.

Autor článku: David Hlisník, 20. října 2023

Špulka rozvíjí i spolupráci obcí

Rozhledna nenese název Špulka náhodou. Nejde jen o tvar stavby, ale i o symboliku navázané (navinuté) spolupráce 21 obcí mikroregionu CHOPOS se sídlem v Chotýšanech. Rozhledna je i naučným místem, na tabulích pod věží si přečtete informace o obcích.

Rozhledna Špulka (autor fotky romanm82 CC BY-SA 4.0)

Čekají vás úchvatné výhledy

Na vyhlídkovou plošinu Špulky musíte vystoupat po 151 točitých ocelových schodech až do 30 metrů nad zem. Do krajiny se rozhlédnete kruhově, na ochozu jsou umístěny panoramatické mapy. Krajina má odtud své kouzlo. Při dobré viditelnosti spatříte kromě Posázaví třeba Ještěd nebo Velký Blaník.

Půjdete interaktivní stezkou

K rozhledně vede kruhová Naučná ptačí stezka s řadou zastavení. Díky panelům nahlédnete do historie obcí a poznáte i jejich významné osobnosti. Cestou si s dětmi vyzkoušíte interaktivní prvky. Třeba vázat uzle, sestavit hlavolam,poznávat ptáky, zahrajete si na zvonkohru. V půli cesty si odpočinete v altánu.

Kde se občerstvit

Pod věží je stánek se suvenýry a občerstvením. Určitě vás potěší nápadité posezení pod dvěma nainstalovanými terasami.

Parkování a přístupnost

 • Parkoviště je nad Lbosínem v blízkosti hlavní silnice č. 111 na travnatě ploše. Na začátek naučné stezky se dostanete po upravené cestě. Trasa na mapě.
 • Do Lbosína jezdí autobus. Trasa na mapě.

Poloha na mapě

Kam na výlet

Na Český Šternberk to není daleko
Můžete si zajet do zhruba 10 km vzdáleného Českého Šternberka a prohlédnout si gotický hrad se zajímavými interiéry a sbírkami porcelánu nebo třeba loveckých trofejí.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Divišov 257 26
+420 777 193 556
posta@chopos.cz
www.chopos.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Výlety
 • Příroda
 • se psem
 • pro rodiny s dětmi
 • Rozhledny
 • Rodinné
 • Turistika
 • Naučné
 • Kopce a vrchy
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.