Vodní nádrž Hracholusky

Pňovany, Plzeňsko, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Pavel Hrdlička CC BY-SA 3.0

Koupání a rekreaci si užijete na přehradě Hracholusky v západních Čechách, zhruba 20 km západně od Plzně.  Čekají vás plavby, vodní sporty i rybaření.

Autor článku: David Hlisník, 24. listopadu 2023

Kvůli přehradě zatopili údolí Mže

Přehrada vznikla zaplavením údolí řeky Mže v roce 1964. A i když hlavním účelem byla akumulace vody pro snížení účinků povodní, energetické využití a pro průmysl, své místo si na vodní ploše úspěšně nachází i koupání, rekreace a rybolov. Přes nádrž vedou dva mosty. Jeden železniční, druhý silniční.

Vodní nádrž Hracholusky (foto Vlcek Fanda CC BY-SA 4.0)

Vyžití najdete v řadě kempů

Kolem přehrady se nachází dost kempů – kemp na Butově, kemp Keramika, na jižním břehu je Transkemp Hracholusky a Radost. Blízko hráze objevíte centrum vodního lyžování. Můžete se věnovat vodním sportům, půjčit si lodičku. V kempech vás potěší travnaté pláže. U hráze jsou tenisové kurty a minigolf. Pokud rádi rybaříte, jsou Hracholusky ideálním místem. Potěší vás i možnosti pěších túr a cykloturistiky.

Projeďte se parníkem

V blízkosti hráze je kotviště lodní dopravy. Plavba po 22 km dlouhé přehradě patří mezi vyhledávané atrakce. V létě se parníkem Plzeň můžete plavit po přehradě téměř každý den. Loď má cestou z hráze Hracholusky na Butov několik zastávek a plavba trvá hodinu a půl.

Kde zaparkovat

Parkování najdete v kempech.

Kde se občerstvit

U hráze je oblíbená Restaurace Kotva s krásným výhledem na přehradu. V okolí přehrady objevíte stánky s občerstvením.

Přístupnost autobusem i vlakem

Díky blízké železniční trati je přehrada přístupná nejen z autobusových, ale i z řady vlakových zastávek. Například z Pňovan je to ze železniční zastávky pěšky necelé 2 km. Trasa na mapě

Poloha na mapě

Kam na výlet

Můžete zavítat na blízkou zříceninu Buben, na Zámecký statek v Újezdu nad Mží s malou zoo, uchvátí vás Butovský vodopád nebo Mohyla střední doby bronzové u Stříbra.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více