Plešné jezero na Šumavě

Nová Pec, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

V jižních Čechách můžete na svahu nejvyšší hory české Šumavy Plechý zavítat k Plešnému jezeru, kterému se také říká také Balvanité. Je nejširším ledovcovým jezerem české části Šumavy.

Autor článku: Radomír Němeček, 13. března 2023

Ledovcové jezero je široké

Jezero Plechý je třetí největší se nachází v nadmořské výšce 1089 m. Má rozlohu 7,5 ha a je hluboké 18,3 m. Upoutá vás pohled na 450 m vysokou čelní morenu a 250 m vysokou jezerní stěnu. Voda odtud odtéká Jezerním potokem do Vltavy. Už v 16. století byl napájen Schwarzenberský plavební kanál. Po vybudování výpustných stavidel se regulovala voda v jezeře.

Od jezera vystoupejte k pomníku Alberta Stiftera

Nad jezerem je na skalní stěně památník Alberta Stiftera, básníka Šumavy. Je žulový a má výšku 14,5 m. Od jezera se tam dostanete Zážitkovou naučnou stezkou Duch pralesa. Od něj je nejen na jezero krásný výhled. Můžete pak pokračovat po žluté turistické značce na vrch Plechý (1378 m n.m.)

Kde zaparkovat a trasa jak k Plešnému jezeru

Zaparkovat se dá na parkovišti u Horské služby v Nové Peci, nebo v osadě Jelení. Odtud půjdete po zelené značce necelých 7 km. Stejná vzdálenost je z osady Jelení, nejprve po modré a pak po zelené.

Můžete vyrazit i vlakem nebo autobusem

Přímo do Nové Pece jezdí vlak. Autobusem můžete dojet do stanice Nová Pec nedaleko výše zmíněného parkoviště.

Kde se občerstvit

U parkoviště je Rychlé občerstvení U Juráška, Občerstvení Šumavský dědek a Občerstvení Pod jasanem. V Nové Peci je Šumavská hospůdka nebo Restaurace Alma.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Nová Pec
602 391 223
infocentrum@novapec.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • se psem
  • Výlety
  • Jezera
  • Národní parky
  • Turistika
  • romantické cestování
  • úžasná místa
  • amazing places
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.