Romantická zřícenina Pustý hrádek

Kašperské Hory, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Zříceninu Pustý hrádek u Kašperku najdete nedaleko Kašperských Hor v katastru obce Žlíbek. Pozůstatky bašty se nacházejí na Zámeckém vrchu (921 m n.m.), v sousedství hradu Kašperk. Ten odtud uvidíte jako na dlani.

Autor článku: Radomír Němeček, 5. ledna 2021

Pevnůstka měla chránit velký hrad

Pustý hrádek vybudoval v 15. století Zdeněk ze Šternberka jako předsunuté opevnění královského gotického hradu Kašperk. Pevnost měla vykrývat pro hrad nebezpečný prostor od jihovýchodu. Úkolem hrádku bylo ubránit svého většího bratra i jeho hospodářské zázemí před případným ostřelováním. Vždyť Kašperk měl zásadní strategickou úlohu. Ochraňoval zlaté doly, kašperskohorskou Zlatou stezku a zemskou hranici s Bavorskem. Dvoupodlažní stavbu Pustého hrádku s pětibokou věží na nepravidelném protáhlém půdorysu postihl koncem 15. století mohutný požár. Ten způsobil zkázu celé pevnosti.

Na zřícenině je vyhlídková plošina

Z Pustého hrádku zbyla dodnes už jen část severní zdi. Při návštěvě vás čeká výstup po dřevěných schodech na vyhlídkovou plošinu. Z ní se můžete pohodlně rozhlížet po krajině. Hlavně si však prohlédnete hrad Kašperk, který je odtud doslova jako na dlani. Určitě nenajdete lepší místo, jak si královský hrad vyfotit, než právě zde. Jeho dvě věže tvoří dominantu, viditelnou ze širokého okolí. Na vyhlídkové plošině je umístěna informační cedule s popisem šumavské krajiny, na niž se budete dívat. Spatříte město Kašperské Hory, přilehlé vesničky, vrcholky Šumavy a dohlédnete až k rozhledně Poledník.

Z Pustého hrádku je nádherný výhled na hrad Kašperk.           Foto: Nissan0

Kde se občerstvit

Občerstvení si vezměte na cestu s sebou. Na parkovišti se totiž nachází pouze odpočinkové místo s informačním panelem. Po prohlídkách můžete zavítat do některé z restaurací v Kašperských Horách, například v Pizzerii Pod hradem ve Vimperské ulici.

Tipy na ubytování

Jak na Pustý hrádek

Z parkoviště Kašperk hrad půjdete k Pustému hrádku necelých 400 metrů strmě do kopce, budete sledovat žlutou turistickou značku. Ta je zároveň Naučnou stezkou Strážců hranice a kopíruje též trasu Na Kašperk jinak. Počítejte s prudkým stoupáním.

Kde zaparkovat

Automobil můžete zaparkovat na parkovišti Kašperk hrad, ke kterému dojedete po silnici z Kašperských Hor.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Hrad Kašperk je nejvýše položený v Česku
Po prohlídce hradu Kašperk z výšky od Pustého hrádku, se určitě vydáte na prohlídku gotického hradu Kašperk, založený Karlem IV. Z parkoviště půjdete na opačnou stranu od Pustého hrádku, a to 1200 metrů. Jde o nejvýše položený královský hrad v Čechách (886 m n. m.). Interiéry si tam můžete prohlédnout ve dvou okruzích. Poznáte hospodářský život na hradě, prohlédnete si zříceniny hradního paláce s erby a vystoupáte do pětipatrové věže. Rozhlédnete se z ní do všech světových stran. Druhý okruh vás zavede do parkánu, dále do přízemí východní věže a hradního paláce. I v tomto okruhu vystoupáte na západní věž. Pro handicapované je k dispozici malý parkovací prostor přímo u hradu.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.