Památková zóna s lidovou architekturou Střezivojice

Dobřeň, Kokořínsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Autor fotky: Pavel Hrdlička

Střezivojice jsou částí malebné obce Dobřeň a patří k těm krásným místům, ve kterých na vás dýchne duch dávné klidné doby našich předků. Leží nedaleko města Dubá a obklopuje je krásná příroda a lesy plné hub.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. srpna 2020

Vydejte se do pohádky

Ves pravděpodobně byla založena již ve 14. století. Dnes je vesnickou památkovou zónou, jejíž stavby lidové architektury slouží zejména k rekreaci. K vidění je řada malebných roubených stavení, u silnice roste památná lípa s obvodem kmene téměř čtyři metry, na východ od vsi se nachází přírodní památka - pískovcová skalní jehla, tak zvaný Střezivojický Špičák. Pohádkový dojem ještě umocňuje nedaleký Strážný vrch s pískovcovými skalisky. Zavítání do Střezivojic zkrátka celkově tak trochu připomíná návštěvu pohádky.

foto: Pavel Hrdlička

Útulná Bouda s domácí kuchyní

V obci se nachází také oblíbená stylová restaurace Bouda. Otevřeno má od úterý do neděle a nabízí především klasickou českou domácí kuchyni. Součástí restaurace je bezplatné parkoviště, dětský koutek a také venkovní posezení s výhledem do zeleně. Přístup je bezbariérový a mohou sem i vaši čtyřnozí přátelé. 

foto: Pavel Hrdlička

Kudy do Střezivojic?

Od Mělníka po silnici č. 9 na Liběchov, Želízy, Tupadly, Dobřeň. Odtud je to již jen kousek do obce Dobřeň-Střezivojice.

Tipy na ubytování

Parkování

Parkování volně v obci.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se procházkou do Uhlířského dolu, kde se nalézá množství bizarních pískovcových útvarů. Ze Střezivojic sestoupíte poměrně strmým svahem do dolu, kde již uvidíte první skály. Údolím půjdete zhruba necelé tři kilometry, než se rozestoupí a otevře se před vámi voňavá louka. Dojdete do obce Osinalice, kde se dáte na žlutě značenou cestu, po níž přijdete do Vidimi a nazpět Střezivojickým dolem do výchozího místa. Trasa vám nabídne krásná přírodní zákoutí a opravdový odpočinek od shonu a spěchu dnešního života.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.