Kostnice Sedlec
Kutná Hora, Kutnohorsko, Střední Čechy

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Známá Kostnice v Sedlci u Kutné Hory je jednou z nejnavštěvovanějších památek Středočeského kraje. Jedná se o jedinečně pojaté místo posledního odpočinku několika desítek těch, kteří tu byli před námi.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Součástí nezvyklé výzdoby je i erb Schwarzenbergů

Kostnice se rozkládá v podzemí kaple Hřbitovního kostela Všech Svatých. Po morové epidemii v roce 1318 tu bylo pochováno na třicet tisíc jejích obětí a dalších deset tisíc mrtvých přibylo za husitských válek. Při požáru objektů sedleckého kláštera oheň zčásti zasáhl i hřbitovní kostel. Kostel byl na konci 15. století zrušen a exhumované kosti byly uloženy vně i uvnitř podzemní kaple. Zde je poloslepý mnich ze Sedlce seskládal do velkých pyramid. Při zániku sedleckého kláštera přešel kostel do vlastnictví rodu Schwarzenbergů a jejich stavební mistr provedl výzdobu podzemní kaple právě z kostí a lebek, kterou byly umístěné v pyramidách. Z kostí vyrobil i erb rodu Schwarzenbergů. Do tohoto nezvyklého místa můžete vejít bez obav, neboť všechny kosti byly vydesinfikovány a vyběleny chlorovým vápnem.

Kde se občerstvit

Občerstvit se můžete v nedaleké restauraci Skalka. V nabídce má grilovaná jídla, mexickou a čínskou kuchyni a také palačinky, které chutnají zvláště dětem.

V místním infocentru je k dostání množství suvenýrů a také turistická známka č. 1024.

Vlakem do Kostnice

Vystupte v železniční stanici Kutná hora - Sedlec. Kostnice je vzádlena od nádraží 650 metrů. Trasa na mapě

Parkování

Zaparkujte na parkovišti Vítězná.

Poloha na mapě

Tip na zážitek

Vyzkoušejte neobvyklý zážitkový program „Večer v sedleckém opatství“. Je třeba jej objednat asi 2 týdny předem, ale jedná se o nezapomenutelný zážitek. Průvodci převlečení do dobových kostýmů mnichů vás provedou setmělou katedrálou, dozvíte se spoustu zajímavostí a historek vztahujících se k tomuto místu. Prohlídku provází ochutnávka kutnohorského vína a doprovází ji varhanní hudba. V kinosále, který je první svého druhu v České republice se humornou formou dozvíte podstatné informace týkající se založení a historie kláštera. Součástí je také návštěva kostnice za svitu svící. Program trvá asi 2,5 hod. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Kutná Hora
info@sedlec.info
info@sedlec.info
http://sedlec.info

Štítky

  • Naučné
  • Pro rodiny s dětmi
  • Amazing places
  • Kostely
  • Historické
  • Výlety
  • Pro dva
  • Když prší
  • Pro seniory
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Vyberte si ubytování

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více