Kostnice Sedlec

Kutná Hora, Kutnohorsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Známá Kostnice v Sedlci u Kutné Hory je jednou z nejnavštěvovanějších památek Středočeského kraje. Jedná se o jedinečně pojaté místo posledního odpočinku několika desítek těch, kteří tu byli před námi.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Součástí nezvyklé výzdoby je i erb Schwarzenbergů

Kostnice se rozkládá v podzemí kaple Hřbitovního kostela Všech Svatých. Po morové epidemii v roce 1318 tu bylo pochováno na třicet tisíc jejích obětí a dalších deset tisíc mrtvých přibylo za husitských válek. Při požáru objektů sedleckého kláštera oheň zčásti zasáhl i hřbitovní kostel. Kostel byl na konci 15. století zrušen a exhumované kosti byly uloženy vně i uvnitř podzemní kaple. Zde je poloslepý mnich ze Sedlce seskládal do velkých pyramid. Při zániku sedleckého kláštera přešel kostel do vlastnictví rodu Schwarzenbergů a jejich stavební mistr provedl výzdobu podzemní kaple právě z kostí a lebek, kterou byly umístěné v pyramidách. Z kostí vyrobil i erb rodu Schwarzenbergů. Do tohoto nezvyklého místa můžete vejít bez obav, neboť všechny kosti byly vydesinfikovány a vyběleny chlorovým vápnem.

Tip na zážitek

Vyzkoušejte neobvyklý zážitkový program "Tour 77" neboli 77 minut plných zážitků. Průvodce převlečený do dobového kostýmu cisterciáckých mnichů nebo průvodkyně v kostýmu řádové sestry vás provede celým areálem. Nejprve sejdete do dolní kaple, kde na vás za svitu stovky svíček dýchne jedinečná atmosféra kostnice.Poté se společně se svým průvodcem vydáte potemnělou Zámeckou ulicí směrem k nejstarší katedrální budově Střední Evropy – ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. Do tohoto nádherného svícemi osvětleného prostoru vstoupíte za zvuku fanfár a po usazení do lavic vás čeká varhanní koncert. Po něm můžete nahlédnout za dveře chrámové klenotnice, kde se skrývá originál gotické Sedlecké monstrance z konce 14. stol. – jedné z nejvýznamnějších zlatnických památek České republiky. A nebo se vydejte po Santiniho samonosném točitém schodišti na ochoz transeptu, ze kterého se před vámi otevře výhled na unikátní architekturu barokní gotiky. Prohlídku je potřeba si rezervovat předem.

Kde se občerstvit

Občerstvit se můžete v nedaleké restauraci Skalka. V nabídce má grilovaná jídla, mexickou a čínskou kuchyni a také palačinky, které chutnají zvláště dětem.

V místním infocentru je k dostání množství suvenýrů a také turistická známka č. 1024.

Tipy na ubytování

Vlakem do Kostnice

Vystupte v železniční stanici Kutná hora - Sedlec. Kostnice je vzádlena od nádraží 650 metrů. Trasa na mapě

Parkování

Zaparkujte na parkovišti Vítězná.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.