Areál československého opevnění v Šatově

Šatov, Znojemsko a Podyjí, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Technické muzeum v Brně

V blízkosti jihomoravského městysu Šatov jižně od Znojma si můžete připomenout obranu Československa před nacistickým Německem. Prohlédněte si tam Areál československého opevnění Šatov.

Autor článku: David Hlisník, 12. prosince 2023

Uvidíte i ukázku železné opony

Areál spravuje Technické muzeum v Brně a zahrnuje pěchotní sruby MJ – S 3 „Zahrada“ a MJ-S 2 “Úvoz“, který je však k vidění jen zvenčí. Součástí areálu jsou ještě dva objekty lehkého opevnění. A jistě vás zaujme ukázka železné opony. Vžijete se do totalitních let, když uvidíte strážní věž, protitankovou obranu či dvojité pásy ostnatého drátu.

Areál československého opevnění v Šatově (foto Technické muzeum v Brně)

Pěchotní srub „Zahrada“ odhaluje zázemí někdejší armády

Srub „Zahrada“ je jediným zpřístupněným objektem stálého těžkého opevnění budovaného v letech 1935 – 1938 na jižní Moravě. Unikátní je tím, že ho využívala v 50. - 90. letech 20. století československá a posléze česká armáda. Současný srub má podobu z 80. let, včetně maskovacího nátěru. V expozici spatříte původní pevnostní výzbroj – dva kanony a těžké a lehké kulomety. Uvidíte, jak vojáci spali, kde si ukládali proviant a mnoho dalšího.

Kde zaparkovat

Zaparkovat můžete na vyhrazených místech v páteřní ulici, která vede Šatovem.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Nedaleko areálu je Restaurace U Fandy.

Přístupnost autobusem a vlakem

K areálu se dostanete např. Naučnou stezkou Za historií, vínem a opevněním. Od autobusové i železniční stanice Šatov se vydejte cyklostezkou č. 48. Vzdálenost je 1,5 km. Trasa na mapě.

Poloha na mapě

Kam na výlet

Od areálu se můžete vydat na 4 km dlouhou Naučnou stezku Za historií, vínem a opevněním. Na panelech se dočtete o problematice opevnění, místní historii, stavebních památkách, zajímavostech a vinařství. Nenechte si ujít návštěvu Malovaného sklepa. Poloha na mapě.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.