Naučná stezka rašeliništěm Podkovák

Lesná, Český les, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

V Českém lese u obce Lesná v okrese Přimda objevíte zajímavou naučnou stezku Podkovák. Vede nad zdejším rašeliništěm. Poznáte zajímavou a neobvyklou přírodu včetně zvláštních druhů rostlin.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. října 2020

Můžete pozorovat rašelinná jezírka

Stezku v rezervaci Podkovák tvoří povalový dřevěný chodník. Zavede vás do lokality nad typickými rašeliništními jezírky. Chodník je dlouhý 50 metrů a končí vyhlídkovou plošinou se zastřešeným altánem. Odtud můžete sledovat několik rašelinných jezírek pod sebou s typickou vegetací. Stezku doprovázejí informační tabule, na kterých se dozvíte mnoho zajímavých informací o místě. V informačních centrech oblasti si také můžete vyzvednout tištěného průvodce stezkou, kde najdete mnoho detailních údajů.

foto: ceskymlesem.eu

Rašeliniště je jedinečným ekosystémem

Celá rezervace Podkovák, nad jejíž částí se budete po chodníku pohybovat, je typickým příkladem blatkového boru s rašeliništní květenou v podrostu. Rozprostírá se na ploše 5,63 ha v nadmořské výšce zhruba 700 m v Českém lese. Rašeliniště je jedinečným ekosystémem, ve kterém se odumřelá biomasa mění na rašelinu. Roste tu řada význačných druhů rostlin. Například šicha černá, suchopýr pochvatý, kyhanka sivolistá, ale také třeba klikva bahenní, nebo masožravá rosnatka okrouhlolistá. Ale vidět můžete i třeba obyčejnou brusnici borůvku nebo brusinku. Mezi nejběžnější živočichy patří různé druhy pavouků, které odolaly tomuto unikátnímu životnímu prostředí.

Jak zabavit děti

U zámku v Lesné, kde sídlí obecní úřad, je dětské hřiště.

Občerstvení

Jídlo a pití si rozhodně na výlet vezměte s sebou. Nejbližší je Restaurace Nové domky v Rozvadově.

Přístupnost

Naučnou stezku Podkovák najdete v severní části Českého lesa, přibližně 1 km jižně od komunikace Lesná směrem na Starou Knížecí Huť. Nejprve se vydáte z Lesné po zmíněné komunikaci 2 km, silnice kopíruje naučnou stezku Lesná. Na rozcestí, kde je informační tabule, se k rašeliništi dáte doleva.

Parkování

Automobil můžete zanechat u zámku v obci Lesná. Objekt využívá obecní úřad.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Nad Přimdou je zřícenina hradu
U nedaleké Přimdy můžete vystoupat ke zřícenině nejstaršího kamenného hradu na našem území. K hradu Přimda půjdete stejnojmennou naučnou stezkou na vrchol skalnatého hřebene. Přestože ve 12. století byl hrad významnou pohraniční pevností, nakonec během historie zpustl. Zachována zůstala mohutná hranolová věž z lomového kamene, obložená žulovými kameny. Zříceninu si prohlédnete s průvodcem. Půjdete od spodního nádvoří nahoru na horní nádvoří a uvidíte nejstarší pozůstatky původně románského hradu. Součástí prohlídky je i interiér věže.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Lesná
+420 374 796 243
ceskyles@nature.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Příroda
  • se psem
  • pro rodiny s dětmi
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • romantické cestování
  • Přírodní rezervace
  • pro dva
  • Naučné stezky
  • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.