Lesní hrádek Aichelburg - Temný důl

Horní Maršov, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

V Krkonoších se nachází řada menších hradů a zřícenin, jedním z nich je lesní hrádek Aichelburg, který se byl vystavěn na lesnatém úbočí Světlé hory v Temném Dole nad Horním Maršovem. Kdysi hrad, později zřícenina, dnes částečně opravený a zpřístupněný objekt se vypíná nad řekou Úpou ve výšce 736 m. n. m.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. dubna 2020

Památník mecenáši Krkonoš

Hrad byl postaven v roce 1863 na panství hraběte Bertholda Aichelburga jako památník tomuto mecenáši východních Krkonoš po jeho tragické smrti. Měl podobu středověké tvrze spadacím mostem přes hradní příkop. Hrádek však byl špatně přístupný a začal pustnout. Svého znovuzrození se dočkal až po roce 1995, kdy z původní kamenné stavby s dřevěným krovem a střechou pokrytou šindelem zůstala pouze čtyřboká věž a klenutý sklep. Dnes je na skále zrekonstruovaná hradní věž a dřevěný strážní domek. Zasloužili se o to členové občanského sdružení Hradní společnost Aichelburg. Cílem sdružení je záchrana, obnova a provoz romantického díla.

Před cestou navštivte Veselý výlet

K hrádku se dostanete po čtyřiceti dřevěných schodech a mostku. Z věže je krásný rozhled na Rýchorský hřeben a část východních Krkonoš, bohužel většímu výhledu brání okolní lesy. Můžete si prohlédnout i interiér nové věže po zapůjčení klíčů v Informačním centru Veselý výlet v Temném Dole.

Jak se dostat k Aichelburgu?

Do Horního Maršova (asi 15 km od Trutnova) můžete přijet autobusem nebo autem, pokud necháte v obci auto, k hradu půjdete pěšky asi 3 km. Vlakem se dostanete pouze do Svobody nad Úpou, odkud je to do Horního Maršova asi 7 km.

Z Horního Maršova vede přes hrádek až do Pece pod Sněžkou zhruba 8 km dlouhá značená trasa nazvaná Aichelburg. Je na ni několik zastavení s informacemi o zdejších pamětihodnostech.

Tipy na ubytování

Parkování

Automobil zaparkujte v Horním Maršově.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Výše se zmiňujeme o vycházkové trase Aichelburg, která je samozřejmě lákavá a jistě zajímavá. Vy si však můžete vyzkoušet i jiný výlet, a to z Horního Maršova přes lesní hrádek zpět do výchozího bodu vašeho putování. Začátek trasy dlouhé 11 km je buď přímo v centru Horního Maršova nebo v jeho části Temném Dolu. Zaparkujte svůj vůz a zastavte se v infocentru Veselý výlet pro potřebné informace a případně i klíče od Aichelburgu. Odtud vede na hrádek značená turistická trasa. Po dosažení cíle a prohlídce lesního hrádku se vydejte na zpáteční cestu podél řeky Úpy, kde vás zaujme v Temném Dole Dixova brusírna dřeva. Jedná se o chráněnou památku, kterou zde postavil mlynář ze Starého mlýna ve Velké Úpě Ignaz Dix v roce 1868. Továrna sloužila hlavně k broušení smrkových špalků na dřevěnou vlákninu pro papírny, a to až do požáru v roce 1965. Později zde byl provoz obnoven. Vaše cesta až do Horního Maršova je značena modrou a následně žlutou turistickou značkou. Budete míjet i další zajímavá místa této lokality, za prohlídku jistě stojí i samotná obec Horní Maršov. Výlet vám i se zastavením na hrádku zabere zhruba 5 hodin. Občerstvení si raději vezměte s sebou.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Temný Důl 46
Horní Maršov 54226
+420 499 874 298
info@veselyvylet.cz
veselyvylet.cz/cz/index.html

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Hrady
  • Vyhlídky
  • pro seniory
  • Zříceniny
  • Romantická místa
  • pro dva
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.