Lapidárium Muzea města Brna

Brno, Brno a okolí, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: MBudikova spilberk.cz

V útrobách bývalého východního barokního opevnění Špilberku v Brně najdete unikátní prostory. Vzniklo zde Lapidárium plné kamenných svědků brněnské historie. Můžete si expozici Chrám kamene prohlédnout.

Autor článku: Radomír Němeček, 4. srpna 2021

Na prohlídku bývalých vodojemů

Dříve uvnitř opevnění Brna byly dvě obří nádrže špilberských vodojemů. Od konce 19. století sloužily jako zásobárna vody. Pouze však do 20. let minulého století. Nyní se dočkaly rekonstrukce a můžete se těšit na působivou prohlídku.

Těšte se na expozici Chrám kamene

V mimořádně působivém prostoru nádrží objevíte tři desítky kamenných exponátů. Jsou to fragmenty gotických staveb, boží muka i náhrobky. Všechny vzácné artefakty pocházejí z brněnských hřbitovů nebo ze zaniklých staveb. Expozice nese název Chrám kamene. I vodojemy jsou samy o sobě technickou památkou.

Ve vodojemech objevíte vzácné kamenné exponáty

V bývalých nádržích můžete obdivovat  skvosty. Jako třeba zachráněné svorníky klenby gotické Královské kaple z počátku 14. století. Ta musela ustoupit rekonstrukci Dominikánského náměstí. Upoutají vás boží muka z roku 1494. Nejstarším přesně datovaným artefaktem je pak náhrobek rektora Alberta z Krosna z roku 1399 z kostela sv. Mikuláše, který stál na náměstí Svobody. 

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

V areálu hradu se nachází vyhlášené Babinský bistro.

Parkování a přístupnost

Pod Špilberkem například na Parkovišti Husova. K Lapidáriu půjdete z parkoviště necelých 500 m.

Poloha na mapě

Kam na další výlet výlet

Kostnice u sv. Jakuba
Při návštěvě Brna si například můžete prohlédnout Kostnici u sv. Jakuba v Rašínově ulici. Je turistickou atrakcí a zároveň pietním místem. Prohlídku umocňuje autorská hudba, složená speciálně pro tyto účely.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.