Kotěrova vodárenská věž v Michli

Praha, Hlavní město Praha
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Šjů CC BY-SA 3.0

Vodojem, který je dominantou pražské Michle, můžete zvenčí obdivovat jako kulturní a technickou památku. Je dílem architekta Jana Kotěry, který zanechal v ČR nezaměnitelný rukopis. Stojí na okraji pankrácké pláně v Hanušově ulici.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. listopadu 2021

Stavba je elegantní

Kotěrova vodárenská věž je vysoká 42 metrů. Spatříte stavbu z neomítnutých cihel. Možná vám bude připomínat obří kalich. Má měděnou střechu. Byla postavena jako jedna z prvních svého druhu v Čechách. V roce 1907 Kotěra volil styl pozdní geometrické recese. Ohromí vás jednoduchá elegance stavby. Drsná omítka s režným zdivem je pro Kotěrovy stavby příznačná.

Technická a kulturní památka

Pražané vodárnu označují za Vršovickou věž. Oblasti, v níž se nachází, se také říká Zelená liška. To podle zájezdního hostince, který tu stával. Vodou z káranského vodovodu ve 20. letech 20. století věž zásobovala Vršovice, Bráník, Horní a Dolní Krč, Michli a část Nuslí. Vodojem tvoří plechový válec, vysoký 5 m, má průměr 10 m a objem nádrže je 500 kubíků.

Věž má své dvojče

Vodárenskou věž Kotěra postavil také v Třeboni. Stojí tam skoro totožná, jen o něco nižší stavba.

Kde zaparkovat a přístupnost

Využijte například parkoviště Bauhaus na Pankráci, které se nachází 400 metrů od věže. Další možnost je parkování v Budějovické ulici. Z parkovišť se k věži pohodlně dostanete.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Michle
Praha

Štítky

  • Poznávací
  • romantické cestování
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Penzion Satelit

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

7.4/10
Cena od 420 Kč do 560 Kč

Penzion Flora

Krkonoše a Podkrkonoší Janské Lázně

9/10
Cena od 390 Kč do 950 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.