Koněpruské jeskyně

Koněprusy, Český Kras a Karlštejnsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.2/10

Jen pouhých sedm kilometrů od Berouna, nedaleko hradů Karlštejn a Křivoklát, najdete v chráněné krajinné oblasti Český kras opravdový poklad - unikátní Koněpruské jeskyně. Nacházejí se uvnitř návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. prosince 2019

Historie Koněpruských jeskyní

Krápníkové jeskyně byly objeveny náhodou, při odstřelu ve vápencovém Houbově lomu v roce 1950. Objevené střední patro jeskyní, které je zároveň v systému nejdelší, ukázalo, že zhruba 70 metrů výše je patro další a 70 metrů naopak dolů je ještě spodní patro. 

Koněpruské jeskyně dnes

 Jeskyně byly zpřístupněny veřejnosti v roce 1959. Krása, kterou v jejich systému vytvořila příroda, vás ohromí. Voda se dostala osobitým stylem do vápenců starých 400 milionů let a učinila z nich unikátní, a navíc dosud nejdelší, jeskynní systém v České republice. 

Uvnitř jeskyní se teplota pohybuje kolem deseti stupňů, takže je potřeba se dobře obléknout.  Také to chce zdatnost, cestou překonáte 530 schodů. 

Koněpruská růžice a penězokazecká mincovna

Do jeskynního systému po zaplacení vstupného sestupujete po schodech. Vchod je totiž umístěn přímo ve stěně lomu, ve kterém byly jeskyně objeveny. Pak se budete zhruba hodinu pohybovat s průvodcem zhruba 620 metrů chodbami plnými nádherné výzdoby. Uvidíte krápníkové útvary, záclonky, varhany, i celé dlouhé sintropády. Určitě neunikne vaší pozornosti nezajímavější výzdoba v Proškově dómě - Koněpruská růžice. Je zvláštní svým chemickým složením a obsahuje dokonce i opál a její stáří se odhaduje na 1,5 milionu let. Málokdo přehlédne také kosti různých živočichů nebo i nalezené lidské kosti. Prohlídková trasa vede středním patrem jeskyní, a to několika rozsáhlejšími dómy a prostornějšími jeskyněmi, které jsou spojené i užšími jeskyněmi. V závěru prohlídky vystoupáte až do svrchního patra, kde můžete vidět dílnu, v níž už v 15. století řádili penězokazi. Atraktivní pohled je i na starou chodbu s korytem vymletým dlouhodobým stékáním vod.

Tajemné pověsti a zkameněliny:: hojných zkamenělin z prvohorního esu
Koněpruské jeskyně doprovázejí dvě pověsti se kterými se můžete seznámit - O pasáčkovi a O Zlatém koni. Z naleziště zkamenělin prvohor, vzdáleného 400 metrů od jeskyně, si domů odvezete i originální suvenýr hojných zkamenělin z prvohorního korálového útesu.

Jak se dostat ke Koněpruským jeskyním

K jeskyním můžete dojet autem, autobusem, nebo jet vlakem do Berouna. O víkendech a svátcích během sezony jezdí  z nádraží v Berouně turistický autobus. 

Aktuality

Aktuální informace z Koněrpuských jeskyní můžete sledovat na oficálním Facebook profilu.

Občerstvení

Vedle pokladny je k dispozici rychlé občerstvení a také stánek se suvenýry

Kde zaparkovat

U jeskyní je k dispozici  prostorné placené parkoviště  pro automobily i pro autobusy, od pokladny vzdálené 400 metrů

Poloha na mapě

Tip na výlet v okolí: Aksamitová brána a Jelínkův most

Krajina plná srázů, kaňonů a příkrých skal láká k prozkoumání. Čtenáři  příběhů z Foglarových knížek si v Českém krasu určitě přijdou na své, stejně jako všichni milovníci divoké přírody. Když se vydáte od Koněpruských jeskyní západně po  žluté turistické značce, dojdete k Aksamitově bráně na vrchu Kotýz. Zajímavý přírodní útvar je zbytkem vstupního portálu jeskyně, jejíž strop se propadl a vstup do dalších podzemních prostor zasypal. Zůstala jen zmíněná brána. Od ní se můžete ještě vydat odbočkou ze žlutě značené turistické stezky k Jelínkovu mostu, který je od Koněpruských jeskyní vzdálen zhruba jeden kilometr. Uvidíte nevšední krasový skalní útvar. Jelínkův most připomíná úzkou štěrbinu, vysokou přibližně 9 metrů a širokou nanejvýš 1 metr. Můžete také využít procházku po tři kilometry dlouhé naučné stezce Zlatý kůň. Začíná u východu z Koněpruských jeskyní a prochází národními přírodními památkami Zlatý kůň a Lom na Kobyle.

Základní údaje

Provozní doba

listopad - prosinec
zavřeno

duben - červen
8:00 - 16:00

červenec - srpen
8:00 - 17:00

září
8:00 - 16:00

říjen
8:30 - 15:00

Vstupné

170 Kč dospělí
130 Kč studenti a senioři
100 Kč děti 3 -15 let

Kontaktní údaje

Koněprusy
+420 730 572 485
+420 311 622 405
koneprusy@caves.cz
konepruske.caves.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro seniory
  • amazing places
  • Doporučujeme
  • Jeskyně
  • Výlety
  • pro dva
  • když prší
  • pro rodiny s dětmi
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.2/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.