Lipská hora a Lipanská mohyla

Vitice, Kutnohorsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6.3/10

Ve středních Čechách na vrcholu Lipské hory stojí Lipanská mohyla, jako připomínka legendární bitvy z 30. Května roku 1434. Jedná se o pískovcový památník s husitským kalichem, pocházející z roku 1881.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Lipskou horou prochází Čertova brázda

Lipská (či také Lipanská) hora má výšku 367 m n. m. a najdete ji poblíž Lipan, které jsou součástí obce Vitice. Vrcholem vede tzv. Čertova brázda, stará důležitá severojižní cesta mezi brody Labe a Sázavy. V některých místech je dosud patrná, na mnoha je však nenávratně zasypána. 

Připomínka tragické bitvy

Na vrcholu Lipské hory je umístěna Lipanská mohyla. Tvoří ji na sebe naskládané pískovcové cihly sahající do výšky 11 m. V místech, kde stojí a v jejím okolí probíhala jedna z nejkrutějších bitev minulosti, kterou ztvárnili mnozí umělci prostřednictvím svých děl. K asi nejznámějším patří výtvarné zpracování Luďkem Maroldem z roku 1898, známé jako Marodovo panorama. Je největším obrazem dějinné události, který je vysoký 11 m, dlouhý 95 m a jeho plocha zabírá 1045 m2. Plátno je nalepeno uvnitř pavilonu na Pražském výstavišti v Holešovicích, na železobetonové válcové stěně se sádrovou vrstvou. Na místě bitvy u Lipanské mohyly se každoročně konají vzpomínkové akce.

Parkování

Parkování je možné přibližně 150 metrů od mohyly.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Asi 5 km od Lipan leží město Kouřim, ve kterém se rozkládá skanzen lidové architektury. Ve městě můžete navštívit Muzeum Kouřimska sídlící v budově Staré radnice uprostřed náměstí. Jeho sbírky vám představí dějiny někdejšího významného královského města. Prohlédnout si můžete kostel sv. Štěpána a zamířit na naučnou stezku, která vás mimo jiné přivede k  Lechovu kameni (Lech byl mladší bratr praotce Čecha) opředenému zajímavou pověstí. Kdo jej po jedné noze třikrát po sobě za Štědrého dne obskáče, tomu se země pod kamenem otevře a vydá ukrytý poklad.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6.3/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.