Zámek Mníšek pod Brdy
Mníšek pod Brdy, Brdy, Střední Čechy

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Nedaleko Prahy, v podhůří Brd leží obec Mníšek pod Brdy, kde se nachází stejnojmenný zámek. Historický objekt, který je dominantou obce seznamuje návštěvníky s bydlením šlechty na začátku 20. století a nabízí řadu doprovodných akcí a služeb. Zámek žije doslova po celý rok.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. dubna 2020

Mohou za to čerti?

Ačkoliv je zámek čtyřboký, zdobí jej pouze tři věže. Pověst říká, že za to může čert, který překazil stavitelům jejich práci. Vysvětlení je sice daleko prozaičtější, ale nač kazit příběh pravdou? Faktem zůstává, že v jedné věži se nachází kaple s oltářem od Karla Škréty, druhá je věží loveckou a třetí bývala za dob Kastů šatnou.

Poznejte výjimečné zajímavé předměty, které patřily rodině Kastů

V programu zámku jsou dva klasické prohlídkové okruhy a také prohlídka určená dětským návštěvníkům. Zámecká zahrada zámku ožívá i muzikálem a v první den nového roku provází návštěvníky prostorami zámku postavička Nového roku.

  • I. prohlídkový okruh zahrnuje krásné prostory Velkého salonu s hodinovou věží, Pánský, dámský a lovecký salon, Pracovnu, Zimní jídelnu, Velkou jídelnu a Přípravnu, Kapli a také Arkádu s nástupním schodištěm.
  • II. okruh zavádí návštěvníky do soukromých pokojů, ve kterých pobývali poslední majitelé zámku, manželé Kastovi. Žili na zámku v době rozmachu technických pokroků a za jejich éry došlo na zámku k mnoha změnám, které jeho obyvatelům usnadňovaly život. Protože paní hraběnka byla náruživou fotografkou, zdobí dnes stěny místností mnohé z jejích fotografií. Trasa prochází ložnicemi, dětskými pokoji, k vidění jsou koupelny včetně zařízení, mezi zajímavými předměty se nachází dobové hračky i učební pomůcky.

Zámek, kde mají rádi děti

Pro děti má zámek nachystané speciální dětské prohlídky, které jsou určené dětem již od tří let. Mohou se vydat například s klíčnicí barona Kasta na prohlídku nazvanou „Tři věže“, „S Andělem“, inspirovanou jménem jednoho z dřívějších majitelů, dobrotivého Serváce Engela z Engelsflussu, nebo třeba na prohlídku „Cesta za pohádkou“, „Co si vyprávěly žáby“ či loutkovou „S čertem“. 

Občerstvení a suvenýry

V areálu zámku se navíc nachází prodejna suvenýrů a upomínkových předmětů, příjemná galerie a také stylová restaurace, která je otevřena od 11.00 do 23 hod.  

Kudy do Mníšku?

  • Vlakem - železniční zastávka Mníšek pod Brdy, dále asi 2,5 km pěšky až k zámku
  • Autobusem - zastávka přibližně 400 m od vstupu do zámku

Parkování

Přímo u zámku se rozprostírá rozsáhlé parkoviště.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Na kopci v blízkosti Mníšku pod Brdy se rozkládá klášter Skalka, známé poutní místo s barokním kostelíkem sv. Máří Magdalény a křížovou cestou. Nachází se tu galerie a slouží také k pořádání různých koncertů. Procházka na Skalku je pěknou součástí výletu na zámek v Mníšku.

Základní údaje

Kontaktní údaje

náměstí F. X. Svobody 1
Mníšek pod Brdy
+420 606 649 207
mnisek@npu.cz
http://www.zamek-mnisek.cz

Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10