Cínový důl Jeroným

Rovná, Slavkovský les, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Zaniklý cínový Důl Jeroným na území obce Rovná na Sokolovsku nemůžete při návštěvě Karlovarského kraje vynechat. Jeroným poskytl za svou historii až 700 tun cínu. Najdete ho 1 km od bývalého královského města Čistá, které bylo po druhé sv. válce zlikvidováno. Čeká vás nevšední zážitek v podzemních chodbách.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. října 2021

Dlouholetá tradice těžby rud

Důl Jeroným je významnou památkou svého druhu v Evropě. Počátky dolování cínu v hlubinách země se datují zhruba do 16. století. Některé informace uvádějí, že jednoduchými rýžovišti se těžily vzácné rudy už ve 12. a 13. století.

foto: omks.cz

Překvapí vás původní podoba dolu

Při prohlídce se dostanete až 30 m pod zem. Projdete středověkými komorami a poznáte dobývací metody. V chodbách si prohlédnete pozůstatky hornické činnosti. Uvidíte, jak se zde pracovalo s želízkem a špičáky. V komorách vám neuniknou stropy pokryté sazemi z ohňů, kterými se rozrušovaly skály. V některých místech budete lézt úzkými chodbičkami a šplhat po skalních schůdcích.

foto: omks.cz

Rezervace prohlídek

Doporučuje se rezervace prohlídky (tel.: 736 202 710).

Občerstvení

V zázemí dolu vám nabídnou občerstvení.

Parkování a přístupnost

Parkoviště je přímo u dolu. Z parkoviště na vstup do dolu uvidíte.

Poloha na mapě

Kam na další výlet

Čistá zmizela z map
Seznamte se s historií těžební oblasti. Město Čistá vlastnilo cínovou váhu, huť i oprávnění těžit dřevo v okolních lesích. Město bylo zcela vylidněno odsunem obyvatel německé národnosti. Oblast pak sloužila jako vojenský prostor a po ukončení těžby došlo k jeho totální likvidaci.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.