Huť v Šindelové

Šindelová, Krušné hory a Podkrušnohoří
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Ferenc CC BY-SA 4.0

Pokud fandíte ojedinělým technickým památkám, vydejte se v Krušných horách do obce Šindelová nedaleko Rotavy na Sokolovsku. Objevíte tam zrekonstruovanou vysokou pec. Zpracovávaly se v ní železné rudy, které se těžily nedaleko.

Autor článku: David Hlisník, 12. prosince 2023

Záchrana huti trvala několik let

Huť v Šindelové dokumentuje období výroby železa v dřevouhelných vysokých pecích. Donedávna zchátralá technická památka nebyla na zarostlém kopci vůbec vidět. Před pár lety se pustili do její záchrany místní nadšenci. Huť museli doslova vysekat z náletových dřevin, které do té doby pomalu, ale jistě trhaly zbytky technické památky. Zrekonstruovali zdivo, přistavěli na pec nástavbu a pak zastřešili věž tak, aby zde vznikla vyhlídka.

Huť v Šindelové (foto Ferenc CC BY-SA 4.0)

Z věže huti se můžete rozhlédnout

Vysoká pec má tvar komolého jehlanu, který je vyzděný z kamenných kvádrů a v horní části můžete spatřit cihly a struskové tvárnice. Ostatní stavby hutě jsou zakonzervovány. Na vyhlídce je vytvořena zajímavá prezentace, kde se dočtete o všem, co vás v místě zajímá. Výstup na věž vám i s výkladem zajistí Rudolf Kovařík tel.: 608 280 103.

Kde se občerstvit

V centru Šindelové je u místa, kde jste zaparkovali auto, Restaurace Sparta.

Kde zaparkovat

Zaparkovat můžete nedaleko huti v centru Šindelové.

Přístupnost

  • Zastávka autobusu se nachází necelých 100 m od cíle.
  • Na kole sem dorazíte cyklotrasami č. 2001 a 2073.

Poloha na mapě

Kam na výlet

V Přírodním parku Přebuz, do něhož Šindelová patří, se projděte k pěknému rybníku Tajch. Prohlédněte si nedaleký unikátní čedičový útvar Rotavské varhany s naučnou stezkou. V Jindřichovicích je k vidění mauzoleum, vzniklé přestavbou vodárny. Jsou v něm uloženy ostatky více než 7 tisíc vojáků z 1. sv. války.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Krušné hory a Podkrušnohoří

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.