Muzeum Českého ráje v Turnově

Turnov, Turnovsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Muzeum Českého ráje v Turnově, které vzniklo v roce 1886, je dnes velmi zajímavým centrem, kde se soustředí historické a přírodovědné exponáty. Prezentují se zde ukázky z kamenářství, šperkařství, archeologie, etnologie, mineralogie a umění.

Autor článku: Petr Kouba, 1. září 2020

Velkolepá památka na Mikoláše Alše

Mezi stálé expozice patří Archeologie Českého ráje, Expozice drahých kamenů a minerálů z celého světa, Významné osobnosti regionu, Lidová kultura Pojizeří a Klenotnice. Cenným obrazem je olejomalba od Mikoláše Alše „Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou“. Obraz byl namalován v roce 1895 a díky svým rozměrům 10 x 8,5 m náleží mezi největší evropská díla. V areálu naleznete rovněž badatelskou knihovnu s materiály místního písemnictví. 

foto: muzeum-turnov.cz

Kameny a drahokamy

Archeologie Českého ráje je věnována začátkům osídlení na území geoparku UNESCO v Českém ráji. Mineralogická a geologická expozice se zabývá vývojem planety Země, stavbou planety Země, zkamenělinami i ukázkou těžby drahých kamenů. Na některé ukázky kamenů je dovoleno sahat. Expozice kamenářství je rozdělena na části o historii kamenářství, šperkařstvá a zlatnictví, na Granátovou klenotnici, na prezentaci výrobců šperků, mezinárodní šperkařská sympozia a jedna část představuje Střední uměleckoprůmyslovou školu, kde mají v současné době oddělení broušení a rytí drahokamů, umělecké kovářství a zámečnictví, odlévání kovů zlatnictví, rytí kovů. Národopisnou expozici tvoří například lidové stavitelství, interiéry domu, lidový kroj a zaměřuje se i na tradiční řemesla – tkalcovství, perníkářství, hrnčířství, kovářství.  

foto: muzeum-turnov.cz

Kudy k muzeu? 

Budova muzea stojí ve Skálově ulici, blízko náměstí Českého ráje, asi 200 od kostela sv. Františka. Na všechny expozice a výstavy je umožněn bezbariérový přístup – nájezdová rampa, výtah.

Tipy na ubytování

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zamíříte-li od Turnova po silnici č. 35, nabídne se vám zámek Hrubá Skála a o kus dál zřícenina hradu Trosky. Zatímco na Hrubé Skále, která slouží jako unikátní wellness centrum, můžete v letní sezóně vystoupat na zámeckou věž a rozhlédnout se po okolí, Trosky vám nabídnou pohled do historie a rozhled do kraje ze svých věží.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Skálova 71
Turnov 51101
+420 736 145 354
+420 481 322 106
mail@muzeum-turnov.cz
www.muzeum-turnov.cz

Štítky

  • Naučné
  • pro rodiny s dětmi
  • Muzea
  • pro dva
  • Galerie
  • pro seniory
  • Umění
  • Kultura
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.