Hrad Pecka
Pecka, Hradecko, Královéhradecko

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
9/10

Hrad Pecka se rozkládá nedaleko Nové Paky. Dnes je již zříceninou, ale ve 14. století býval hradem opravdu důstojným. Své jméno získal po hoře na které stojí a stejně tak byl pojmenován i zdejší městys.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. března 2020

První historické zmínky

Hrad má bohatou historii a v písemnostech je poprvé zmiňován již v roce 1322. Majitelé se tu často střídali a za doby Jindřicha Škopka z Bílých Otradovic se objekt dočkal zásadního rozšíření. Když v roce 1830 hrad vyhořel, bydlela zde ve dvou zachovalých místnostech jen stařena, jako poslední zde žijící člověk.

Letecký pohled na hrad

Pecka nabízí unikátní nahlédnutí do hluboké studny

Prohlídka Pecky zahrnuje Harantovský palác po rekonstrukci, mučírnu a sklepení. V prvním a druhém patře jsou umístěné expozice věnované hradním dějinám a životu a dílu proslulého majitele Pecky Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, který byl spisovatelem, cestovatelem i hudebním skladatelem. Expozice se zaměřují na renesanci a ranné baroko a také na život lidí na venkově v Podkrkonoší. Na Pecce se můžete mimo jiné podívat do 56 metrů hluboké osvětlené studny. Vzhledem k tomu, že nebyly objeveny žádné známky po vodě, díky neustálé přítomnosti čerstvého vzduchu a také proto, že šikmý studniční otvor by neumožňoval nabírání vody do věder, existuje domněnka, že studna bývala spíše vchodem do tajných chodeb.

Během letní sezóny jsou na hradě pořádána různá divadelní a šermířská představení a můžete zde zažít spoustu neobvyklé zábavy.

Kudy na Pecku?

  • Z obce Pecka půjdete pěšky po červené turistické značce, cca 500 metrů.
  • Vlakem do Borovnice a po žluté značce přibližně 4 km.

Parkování

Parkování na konci Nové Paky (chcete-li si udělat výlet) nebo v obci Pecka.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Přibližně 25 km dělí hrad od ZOO ve Dvoře Králové nad Labem. Kromě běžné prohlídky zahrady si můžete dopřát jízdu stylovým SAFARI autobusem přímo mezi zde volně žijící zvěří. Je to nezapomenutelný zážitek pro děti i dospělé. ZOO nabízí možnost občerstvení a pro zájemce dokonce i stylové ubytování.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Pecka 1
Pecka
493 799 129
hrad.pecka@centrum.cz
http://www.hradpecka.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Pro rodiny s dětmi
  • Romantické cestování
  • Hrady
  • Vyhlídky
  • Výlety
  • Pro dva
  • Když prší
Jak se vám líbí článek
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Královéhradecko

Vyberte si ubytování

Hotel Javor

Královéhradecko Adršpach

9/10
Cena od 840 Kč do 1250 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více