Zámek Častolovice
Častolovice, Hradecko, Královéhradecko

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Navštivte jeden z nejkrásnějších zámků v podhůří Orlických hor. Zámek v Častolovicích je skutečně velmi oblíbeným cílem turistů z velmi širokého okolí. Neodjíždějte z dovolené bez navštívení zámku v Častolovicích.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. dubna 2020

Velmi oblíbená destinace

Snad každý obyvatel podhůří Orlických hor někdy navštívil zdejší zámek. Jeho renesanční stavba láká děti i dospělé. Je velmi častou destinací pro výlety s dětmi, školní výlety a organizované zájezdy.

Kousek historie

Historie zámku sahá až do 13. století, kdy byl zámek původně vodní tvrzí. Během času se zámek dostal do rukou několika majitelů včetně Jiřího z Poděbrad. V 19. Století došlo k přestavbě a tedy i změně slohu z renesančního na novogotický. Začal se zde také pěstovat zámecký anglický park. Ve 20. Století se paradoxně začalo usilovat zpět o renesanční ráz a novogotické prvky vymizely. Jakmile získala do vlastnictví zámek Diana Phipps Sternbergová, začal zámek i park vzkvétat. Byla zřízena zámecká kavárna, obora s bílými daňky a mnoho záhonů s vzácnými růžemi a jinými rostlinami. Významným jejím činem bylo také otevření zámku pro veřejnost.

Expozice žijí dodnes

Veškeré pokoje a místnosti, které během prohlídky navštívíte, působí tak, jako by zde stále někdo žil. Naprosto útulné a příjemné pokoje se spoustou obrazů Vás okouzlí. Známá je také jídelna Tobiáška, která dříve sloužila k významnějším událostem. Například v roce 2002 se zde konalo setkání Vyšehradské čtyřky.

Pro děti je zde i zřízena malá zoo, kterou si mohou za malý poplatek projít.

Nenechte si ujít okolí zámku

Krásný zámecký park Vás okouzlí svojí flórou i faunou. Bílí jeleni a daňci jistě neopovrhnou tvrdým chlebem či kouskem jablka. V oboře lze nalézt mnoho květin rozličných a vzácných druhů.

Občerstvení

Na nádvoří zámku je pro vás připravena zámecká kavárna a občerstvení je také ve stylovém altánu v zámecké oboře.

Přístupnost

  • vlakem -  vystupte na zastávce "Častolovice zastávka". Ze zastávky na nádvoří zámku je to přibližně 500 metrů. 
  • autobusem - od autobusové zastávky je to necelých 5 minut pěší chůze. Zámek leží u hlavního tahu z Častolovic do Kostelce nad Orlicí.

Parkování

Velké parkoviště je vyhrazeno hned u zámku.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Masarykova 1
Častolovice
732 832 442
494 323 646
info@zamek-castolovice.cz
http://zamek-castolovice.cz

Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí: