Lesní areál v osadě Hájemství

Vítězná, Babiččino údolí, Královéhradecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6/10

V osadě Hájemství nedaleko obce Vítězná blízko přehrady Les Království u Dvora Králové nad Labem vás okouzlí Lesní areál. Vybudovali ho zaměstnanci podniku Lesy ČR. Dozvíte se mnoho zajímavého.

Autor článku: Radomír Němeček, 25. března 2021

V prostoru objevíte keltský stromový kalendář

Osada Hájemství je příhodná pro lesní aktivity, kterými se zde poučíte i pobavíte. Upoutá vás řada dřevěných soch, model Krkonoš s jeho toky, hřbitov odpadků. Opravdovým unikátem je keltský stromový kalendář. Na ploše areálu si podle data svého narození najdete svůj strom. Bude popsán v tabulce, stejně jako charakteristika vašeho znamení. Děti mají rády sochu skřítka Fagusáčka. Je pojmenován podle latinského výrazu pro buk lesní – fagus silvatica. Baví je i socha Krakonoše.

Vyzkoušíte cestu dřeva

Zábavná je v areálu také například Cesta dřeva. Můžete si ji s míčkem nebo kuličkou vyzkoušet. Čeká vás dráha z dutého kmene. Kulička nebo míček, který do ní hodíte, tudy poputují od pokáceného stromu až k hotovému dřevěnému výrobku. Objevíte zde třeba i dendrofon, ptačí budky. Upoutají vás brouci vyřezaní do bukových klád, sbírka místních hornin a mnoho dalšího.

Naučnou stezkou až na přehradu

V Lesním areálu začíná naučná stezka Lesem Království, které je dlouhá 4 km a končí u pohádkové přehrady Les Království na Labi v Bílé Třemešné. Trasa má celkem 7 zastavení. Půjdete nenáročným terénem, který se v pohodě dá projít i s kočárky a malými dětmi. Cestu vám zpestří osídlené ptačí budky. Dozvíte se, že stromy jsou v potravním řetězci mnoha zvířátek. Poskytují úkryt i potravu. Cestou si přečtete též o významné osobnosti zdejšího kraje, Františku Antonínu hraběti Šporkovi, který stojí za vznikem významného barokního areálu na nedalekém Kuksu.

Areál je celoročně přístupný veřejnosti, koná se zde během roku mnoho vzdělávacích akcí pro školy.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Přinesené jídlo si můžete sníst v zastřešeném altánu, kde jsou umístěné stoly a lavice. Je možné zde rozdělat oheň a opéct si na něm uzeninu. Občerstvení si pak můžete koupit na přehradě Les Království v Bílé Třemešné – Občerstvení Na Vyhlídce nebo ve Štěrbově vile.

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat na Parkovišti Hájemství. Parkoviště se nachází přímo u Lesního areálu.

Poloha na mapě

Kam na další výlet

Přehrada Les Království je jako z pohádky
Cestou po naučné stezce Lesem Království z Hájemství dojdete k přehradě, která vás oslní. Byla vystavěna na Labi z důvodu rozsáhlé potopy v roce 1897. Na hrázi uvidíte pohádkové pseudogotické stavby a domek hrázného vypadá jako malý hrad. Neobvyklá architektura vás přenese do časů králů a princezen. V areálu přilehlé Štěrbovy vily se již několik let koná během léta řada koncertů a dalších akcí. Sledujte program Štěrbovy vily.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Hájemství
Vítězná

Štítky

  • Zábavné
  • pro rodiny s dětmi
  • pro rodiče s dětským kočárkem
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.